E.F.T Uygulamaları

E.F.T Uygulamaları
E.F.T Emotional Freedom Technique, yani Duygusal Özgürleşme  Tekniği olan EFT(Duygusal Özgürleşme ), bilincimizi, geçmişte yaşadığımız bir olayın bıraktığı duygusal kayıtlardan ve izlerden, sadece parmaklarımızı kullanarak, birkaç dakikada arındırabileceğimiz, zihnimizi vücudumuz vasıtasıyla iyileştirebileceğimiz bir terapi yöntemidir. Çok eski iyileştirme yöntemleri olan Akupunktur, Akupresür ve Reiki ile yakın tarihte geliştirilmiş bir teknik olan NLP ?nin bir bakıma birleşimi olan Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT, bu yöntemlerde de kullanılan temel kavramları esas alır. EFT?nin uygulaması oldukça basittir ve arınma, diğer terapi yöntemlerine göre çok daha hızlı bir şekilde oluşur.
Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan belli enerji merkezleri (chakralar ve meridyenler) vardır. Bu merkezler sayesinde evrenden bedenimize enerji alıp verir ve yaşamımızı sürdürürüz. Bu enerji merkezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen tıkanmalar da hastalanmamıza neden olur. Bu blokajlar, fiziksel hastalıklara yol açmasının yanı sıra, duygularımızı da etkiler. Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz her olay, yaşadığımız her duygusal tecrübe, vücuttaki enerji sistemimizin etkilenmesine neden olur. Meridyen ve chakra sistemimiz ile psikolojimiz birbirine karmaşık bir bağla bağlıdır.
İşte Duygusal Özgürleşme - EFT, bu enerji sistemindeki blokajları açıp, bu tıkanmaların yol açtığı, acı, kızgınlık, endişe, stres, öfke, korku, özlem gibi olumsuz duyguları yok eder. Geçmişte yaşadığımız travmatik bir olayı her hatırladığımızda ortaya çıkan olumsuz duygu, bu ikisini birbirine bağlayan köprü vaziyetindeki blokaj ortadan kalkınca kaybolur. Artık o olayı, tanımadığımız bir fotoğrafa bakar gibi hatırlar ve hiçbir şey hissetmeyiz.
Duygusal Özgürleşme -EFT? nin uygulanması oldukça basittir. Bütün teknik, duygusal sorunu tespit edip, ona odaklanıp ve sonra da bu odaklanma sırasında vücudumuzdaki meridyen noktalara parmak uçlarımızla, belli sayılarda hafif hafif vurmaktan oluşur. Bunu uygulamak sadece birkaç dakika alır. Her an her yerde, kendi kendine uygulanabilir.
Bir başkasına uygulamak için ise konunun uzmanı olmak şarttır.
Yurtdışında pek çok klinikte uygulanan Duygusal Özgürleşme -EFT? nin hastalar üzerindeki başarı oranı 80-85  % gibi oldukça yüksek bir orandır.
Duygusal Özgürleşme ?EFT  Kullanım Alanları
Duygusal Özgürleşme - EFT, pek çok alanda kullanılmaktadır. Fobiler (su, köpek, kedi, böcek, uçak, yükseklik, karanlık, kapalı mekan), bağımlıklar (sigara, içki, vb.), stres, panik atak, güvensizlik, evham , çeşitli negatif duygular ( kıskançlık, öfke, özlem, acı), depresyon, migren veya değişik vücut ağrıları, travmalar, ayrılık sonrası yaşanan aşk acısı, aşırı kilo, aşırı zayıflık, cinsel problemler, EFT?nin kullanıldığı alanlardan başlıcalarıdır.
Günlük basit negatif etkilerden arınmanın yanı sıra, yıllar süren psikolojik tedavilerle sonuç alınamayan kökleşmiş durumlar da bu teknikle kolayca ve şaşırtıcı biçimde çözülebilir. Yalnız, kökleşmiş psikolojik sorunları EFT - Duygusal Özgürleşme ile çözmek için iki önemli şart vardır:
1. Tekniği EFT - Duygusal Özgürleşme terapisti veya bir psikoterapistle uygulamaya koymak
2. Temel sorunu, bütün yan açılarıyla birlikte ve doğru olarak tespit etmek
Konunun uzmanı değilseniz, kendinizden başkasına uygulamamanız bu tekniğin önemli bir gerekliliğidir. Basit gibi görünen bir problemi halletmeye çalışırken, ucunun nereye varacağını bilmediğiniz derin bir psikolojik durumla karşılaşıp, karşınızdaki kişiyi ve kendinizi zor duruma sokabilirsiniz.
Duygusal Özgürleşme - EFT Diğer Terapi Tekniklerinden Farkı
EFT?nin diğer terapi tekniklerinden önemli birkaç farklılığı vardır:
Sorun Tamamen Ortadan Kalkar
Duygusal Özgürleşme -EFT, bize yaşadığımız sorunla/duygusal kayıtla yaşamayı sürdürmeyi öğretmez. Yani bu, sorunumuza adapte olarak, onu taşımaya devam ederek yaşamayı öğrenmek ve sürdürmek için geliştirilen bir teknik değildir. Sorunu ortadan kaldıran, duygusal kayıtları temizleyen, enerji blokajını yok eden bir tekniktir; yani sorundan tamamen kurtaran bir teknik!!
Duygusal Özgürleşme EFT -Diğerlerine Göre Çok Daha Hızlıdır
EFT - Duygusal Özgürleşme ile diğer tekniklere göre çok daha hızlı sonuca ulaşmak mümkündür. Diğer terapi tekniklerindeki gibi günler veya aylar süren çalışmalarla sonuç beklenmez. Uygulama sadece bir kaç dakika sürer. Sonuç da aynı hızda gelir.
Duygusal Özgürleşme EFT Kendi Kendine Uygulanabilir
EFT?nin en önemli özelliklerinden biri kendi kendine uygulanabilir olmasıdır. Uygulamayı iyice öğrendiğiniz takdirde bir başkasına ihtiyaç duymadan kendi kendinize kullanabilirsiniz.
 
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eft duygusal özgürlük teknikleri - eft tedavisi - eft nasıl uygulanır - eft duygusal özgürlük tekniği - eft nasıl uygulanır - eft uygulamaları - eft nasıl yapılır - eft yöntemi -

Yorumlar