İzmir Diksiyon Eğitimi

Diksiyon sanatının öneminin farkında olmayan çok sayıda insan var. Topluluk karşısında söz söylemek zorunda olan bazı kişiler, güçlüklerle hatta başarısızlıklarla karşılaştıkları halde, diksiyona önem verip geliştirme çabası içerisine girmezler.

Bazı insanlarda hatalı bir düşünüşle diksiyon sanatı ile ilgili çalışmayı bir özenti veya bir fazlalık olarak görürler. Fikirlerini de şu şekilde savunurlar: "En iyi hatipler bile, ses ve söyleyiş ile ilgili yanlışlar yapmazlar mı? Mademki halkı kendilerine hayran bırakmak suretiyle başarı kazanıyorlar. Hal böyleyken... Ardından profesörler, hatipler, yargıçlar, avukatlar radyoda televizyonda fazla fazla konuşuyorlar. Bu kişilerin hepsi diksiyon dersi mi almışlar? Aktif konuşmacı durumunda olan herkese diksiyon dersi verilmiş mi? O zaman diksiyon eğitimi almaya ne lüzum var?"

Bu düşüncede olanların bir bakıma haklılık payları vardır. Çünkü onlar başka kişilerin konuşurken yaptıkları hataları, ancak diksiyon derslerine başladıktan sonra fark edebilirler. Onlara doğru olan bu yolu diksiyon öğretmeni gösterebilir.

Birçok aktör ve aktristin diksiyon becerileri de acınacak kadar kötü durumdadır. Onlar bu konuda bilgisiz olduklarından dolayı oynadıkları eserin temel fikrini seyirciye duyuramazlar ve işin kolayına kaçarak basitlik içerisine düşerler. Bu şekilde yazarın vermek istediği esas mesajı alt üst ederler.
 
Tarih bilimi bize, Demosşenes ile Çiçeron'un söz sanatının zorluklarını yenebilmek adına ne kadar yoğun bir çaba sarfettiklerini anlatmaktadır. Günümüzdeki hatiplerin hemen hepsi kusurlarına hiç aldırmadan yalnızca bağırıp çağırmak suretiyle etki uyandıracaklarını umuyor, kendilerine bu konuda çok fazla güveniyorlar.

Diksiyon eğitimi, mahkemelerde aktif olarak bulunan avukatlar, meclis kürsüsünde konuşan kişiler, kısacası söz sanatını meslek olarak edinmiş kimselere de büyük faydalar sağlar.

Bunlarla birlikte denilebilir ki, hemen hemen her birey bir topluluk önünde konuşma gereksinimini hisseder.

Bu açıdan bakıldığında, diksiyon alıştırmaları her birey için yararlıdır. Bir de herkese toplulukta söz söyleme fırsatını veren zamanımız açısından düşünülürse, bu konuda kendini geliştirmek çok gereklidir. Bildiği şeyleri başkalarına da öğretmeyi bir ödev sayarak bu zevkli işi görev edinmiş olan her insan, bunları başkalarına aktarırken de kendisini zevkle dinletmesini bilmelidir.
 
Düşünen her insan düşündüklerini başkalarına aktarabilme ihtiyacını duyar. Üniversiteler, okullar bu konuya önem verdikleri için konferans sayılarını arttırmaya çalışırlar.

İyi söz söyleyebilmek adına diksiyon çalışmalıdır. Toplum içerisinde yaşadığımıza göre diğer insanlara düşündüklerimizi, duyduklarımızı iyi, doğru ve ilgi çekecek bir biçimde anlatabilmek için diksiyon eğitimi almamız gereklidir.

İyi bir okuyucu olabilmek için de diksiyon çalışmak gerekir. Yüksek sesle kitap okumak, aile toplantıları içerisinde faydalı, hoş saatler geçirmek için güzel bir yol da iyi bir diksiyona sahip olmaktır. Bu şekilde romancılar, hikayeciler, tiyatro yazarları ve ozanlar ev ortamınız içerisinde adeta dile gelirler.
 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Diksiyon eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :
İzmir’deki Diksiyon eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Diksiyon eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İzmir diksiyon - diksiyon İzmir - İzmir diksiyon eğitimi - diksiyon eğitimi İzmir - güzel konuşma Teknikleri İzmir - İzmir güzel konuşma Sertifika - diksiyon Eğitmeni İzmir - diksiyon Egzersizleri İzmir -

Yorumlar