İzmir Diksiyon Dersi

Diksiyon, konuşulan dilin değerlendirilip kullanılmasıdır. Konuşma sanatı ve yöntemi de denilir. Bir şiiri, bir öyküyü, bir tiyatrodaki rolü aktarmak, okuma biçimini belirten diksiyon denilen sanat, konuşma organlarının diksiyona yatkın veya çalışmayla gelişmiş hale gelmiş olmasını gerektirir.
 
Diksiyon çeşitli bölümlerden oluşur; heceleri vurgulama, telaffuz, noktalama, ses tonlamasını ayarlama. Bazen ton ve tarz bakımından yapaylığa kaçan, bazen güncel konuşma diline, gerçek söyleyişe yaklaşan diksiyon, edebiyat ve tiyatro anlayışıyla bağlantılı olarak gelişmiştir. Türkçenin özellikleri, doğru nefes almak, vurgu,  tonlama, ulama, sık yapılan yanlışlar diksiyonun alt başlıklarıdır.

İyi bir diksiyon için gerekli iki temel eleman vardır. Sesi doğru kullanmak ve söz söylerken konuştuğumuz dili düzgün ve doğru söylemek için düzeltmeye çalışmak ve jesti, mimiği, tavrı ve vücut dilini yardımcı olarak kullanmak.

Diksiyon çalışmaları ile tüm bu zorlukları ortadan kaldırırız. söyleniş ve telafuz bozuklukları olan kişiler diksiyon alıştırmaları yaparak bu sorunlarını yenebilirler. En çok bilinen Diksiyon çalışması tekerleme çalışmaktır. Tekerlemeler diksiyonu düzeltmek için gerekli yardımı sağlarlar.

Diksiyon kursu seçerken dikkat edilmesi gereken en büyük husus kurs eğitmenlerinin konusunda 
uzman olması gerekmekte olduğudur. Günümüzde bir çok şehirde diksiyon kursları açılmaktadır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Diksiyon Kursuyla ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Diksiyon Kursularımız için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Diksiyon Kursuna tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Diksiyon Kursularımız için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Diksiyon Kursuna tıklayabilirsiniz.

Bursa’daki Diksiyon Kursularımız  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Diksiyon Kursuna tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :izmir diksiyon - diksiyon eğitimi izmir - izmir diksiyon - izmir diksiyon eğitimi -

Yorumlar