Diksiyon Çalışmaları

Diksiyon eğitimi ile güzel konuşma yapabilmek için Türkçe’yi daha vurgulu, uygun tonda ve anlaşılır konuşabilmeleri sağlanmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, beden dili de iletişim sürecinin önemli bir parçasıdır. Kişi göz kontağı kuramıyor; açık ve samimi bir beden dili ile seslenemiyorsa, içeriği güzel bir konuşma olmasına rağmen, çoğu zaman sözlerle beden dilinin uyuşmadığı durumlarda inandırıcılığını yitirmiş bir konuşma yapmış olur.
Dilimizde Ünlü Harflerin Kullanımı:
 
“A”:
 En geniş sesli harftir. “A” sesi çıkartılırken çene serbestçe aşağı indirilmelidir. Dil çeneye olabildiğince paralel ve dilin ucu alt dişlere değmelidir. Sesin boğumlandığı yer ağzımızın arka kısmındadır. Ses alt çeneye oturur.
 
“O”:
 “O” sesinde dudaklar yuvarlak, yanaklar içerde ve çene olabildiğince aşağıdadır. Sesin boğumlandığı yer ağzımızın orta-arka kısmıdır.
 
“U”:
 Dudaklar “O” sesinde olduğu gibi yuvarlaktır, tek farkı dudakların öne doğru uzamış olmalarıdır. Dolayısıyla “U” sesinde çene “O” sesine göre daha dardır. Sesin boğumlandığı yer ağzımızın arka kısmındadır.
 
“İ”:
 “İ” sesi ağzımızın ön kısmında boğumlanır. “İ” sesi çıkartılırken dilin yanları üst dişlerin iç kısımlarına değmelidir. Dudaklar üst dişler görünecek şekilde pozisyon almalıdır.
 
“E”:
 “E” sesi ağzımızın ön-yan kısmında boğumlanır. “E” sesi çıkartılırken dudaklar yana doğru açılmalı ve dilin ucu alt diş etlerine değmelidir.
 
“Ü”:
 Dar bir ünlüdür. “Ü” sesi ağzımızın ön kısmında boğumlanır. “Ü” sesi çıkartılırken dudaklar önde ve yuvarlak bir pozisyon almalıdır.
 
“I”:
 Şan egzersizlerinde kullanılmayan bir sesli harftir. Dar bir ünlüdür. “I” sesinin boğumlandığı yer ağzımızın arka kısmındadır.
 
“Ö”:
 “Ö” sesi ağzımızın ön kısmında boğumlanır. Çene olabildiğince aşağıda ve dudaklar önde pozisyon almalıdır.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Diksiyon eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki diksiyon eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki diksiyon eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15  yada 0 (505) 445 15 31      numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İzmir DİKSİYON - diksiyon İzmir - İzmir diksiyon kursu - diksiyon Eğitimi İzmir - konuşma Teknikleri İzmir - İzmir diksiyon Sertifika - diksiyon Eğitmeni İzmir - diksiyon Egzersizleri İzmir -

Yorumlar