Diksiyon Nedir?

Kendimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi en iyi şekilde anlatabilmek için doğru kelimeleri seçmek çok önemlidir. Doğru kelimeleri yan yana getirip cümleler oluşturabilmek çok önemli bunları doğru ses tonu ile birleştirmek en önemlisidir. Nereye daha fazla anlam vermek gerekirse oraya vurgu yapmakta çok önemlidir. Konuşma sanatı, kişilerin karar verme güçlerini geliştirerek onlara çok yönlülük ve takım çalışması gerçekleştirme yeteneği kazandırmaktadır Ayrıca, bu konuda alınan eğitim ile kişiler, çekingenliklerini üstlerinden atarak hitabet güçlerini geliştirmeyi, ses tonunu etkili kullanmayı, jest ve mimikleri yerli yerinde kullanmayı ve etkili konuşma tekniklerini de öğrenmektedirler.

Diksiyon eğitimi Türkçe’yi doğru ve etkili şekilde kullanmayı geliştirmek için tasarlanmış bir programdır. Kişilerin kendileri daha iyi ifade ediyor olmaları, bildiklerini karşı tarafla paylaşmaları, aktarmaları ve kişinin iş ve özel hayatındaki hedeflerine ulaşmasını sağlar. Güzel ve etkili konuşmanın, kendimizi doğru ifade etmenin ve bunları yaparken jest ve mimikleri doğru kullanmanın çevremizle olan iletişimimizde ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Diksiyon, sosyal hayatın bir parçası olduğu gibi iş hayatının da vazgeçilmezidir. 

Diksiyon sesin güzel çıkmasını ve sözlerin doğru seslendirilmesini amaçlayan sanatın adıdır. Diksiyon bu yönüyle ses ve söz üzerinde odaklanmıştır. Sözün içeriğinin kodlanması yani etkili iletişim diksiyon sanatının dışında kalan bir konudur.

Yazıdan daha önce, daha etkili ve daha pratik olduğu için sözlü kompozisyonun temelini oluşturan, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri olan konuşmanın usulüne göre yapılması hemen her alanda başarılı olmanın asıl unsurlarındandır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Diksiyon eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki  Diksiyon eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Diksiyonu tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Diksiyon eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Diksiyonu tıklayabilirsiniz.

Bursa’daki Diksiyon eğitimlerimiz  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Diksiyonu tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :diksiyon çalışmaları - diksiyon eğitimi - diksiyon düzeltme - diksiyon alıştırmaları - hitabet nedir - fonetik nedir - diksiyon dersleri -

Yorumlar