Korkuları Atmak İçin Bilinçaltınızı Nasıl Kullanırsınız?

Öğrencilerimden biri kendisinden, resmi bir davette bir konuşma yapmasının istendiğini söylemişti. Yüzlerce insanın önünde konuşma yapmak düşüncesi onu büyük bir paniğe sokmuştu. Bu korkusunu şöyle yendi: Birkaç gece oturduğu koltukta beş dakika kadar yavaş, sakin ve olumlu hislerle kendi kendisine şöyle dedi: "Bu korkuyu yeneceğim. Şu anda ondan kurtuluyorum. Rahat ve kendimden emin konuşuyorum. Son derece rahat ve kolay oluyor." Zihnin değişmez yasasını işleyişe geçirdi ve korkusunu yendi.
Bilinçaltı zihin her fikre yatkındır ve yine fikirlerle denetim altına alınır. Zihninizi rahatlatıp gevşediğinizde, bilinçli zihninizdeki düşünceler tıpkı osmoz işlemi (bir akışkanın içindeki katı maddenin zarda kalması ve sıvının zardan süzülmesi) gibi bilinçaltınızın derinliklerine doğru akmaya başlar. Bunlar olumlu tohumlar ya da düşünceler olacağından, kendi soylarına çekerek büyüyecekler ve size huzur, sükunet ve dingin bir yaşam sunacaklardır.
İnsanın En Büyük Düşmanı
Korkunun, insanın en büyük düşmanı olduğu söylenir. Başarısızlığın, hastalığın ve insanlarla iyi ilişkiler kuramamanın ardında korkular yatmaktadır. Milyonlarca insan geçmişten, gelecekten, yaşlanmaktan, bunamaktan ve ölümden korkar. Korku, zihninizdeki bir düşüncedir; yani siz kendi düşüncelerinizden
korkmaktasınız.
Küçük bir çocuğa yatağının altında öcüler olduğunu ve onu alıp götüreceklerini söylerseniz korkudan kaskatı kesilmesine yol açarsınız. Annesi ya da babası ışığı yakıp da yatağın altında öcü olmadığını gösterdiğinde, çocuk o korkuyu üstünden atacaktır. Çocuğun zihninde gerçekten de orada öcü varmış gibi bir düşünceyle korku yaratılmıştır. Bu düşüncenin doğru olmadığı ortaya çıkınca çocuğun korkusu geçmiştir. Korktuğu şey ortada yoktur. İşte bunun gibi, sizin de korkularınızın çoğu gerçeğe dayanmamaktadır. O korkular yalnızca kümelenmiş gölgelerdir ve gölgelerin gerçekliği olamaz.
Korktuğunuz Şeyin Üstüne Gidin
Şair filozof Ralph Waldo Emerson şöyle demiştir: Korktuğunuz şeyi yapın, o korku kesinlikle ölecektir."
Bu kitabın yazarının da, bir topluluğun önüne çıktığında hissettiği tarifsiz korkuları vardı. Bunun üstesinden, dinleyicilerin karşısına çıkmam, yani korktuğum şeyi yapmamla gelebildim; o korku tamamen ölmüştü.
Korkularınızı yenebileceğinizi sık sık kendinize olumlu cümlelerle tekrar eder ve bilinçli zihninizde kesin bir karara varırsanız, düşüncelerinizin yapısına göre karşılık verecek olan bilinçaltının gücünü devreye sokmuş olursunuz.
Sahne Korkusunu Atmak
Genç bir kadının ses sınavına girmesine gerekiyordu. Bu günü sabırsızlıkla bekliyordu. Ama daha önceki üç girişimi de sahne korkusu yüzünden başarısız olmuştu.
 Kadının güzel bir sesi vardı ama şarkı söyleme sırası ona geldiğinde müthiş bir korkuyla dolacağını biliyordu. Bilinçaltı zihni bu düşünceyi bir istek olarak almış ve onu yaşatmak üzere düzenlemelere girmişti. Daha önceki sınavlarda notaları yanlış okumuş ve sonunda morali iyice bozularak ağlamaya başlamıştı. Bunun nedeni, daha önce söylendiği gibi, düşüncesinin öznel-leşip duygu haline getirilmesiydi.
Şu tekniği kullanarak bu korkunun üstesinden geldi: Günde üç kez kendisini bir odaya kapattı. Koltuğa oturdu ve rahatladı. Gözlerini kapadı. Bedenini ve zihnini elinden geldiği kadar gevşetti. Fiziksel zorlama olmadığı zaman ve tamamen pasif bir duruma geçildiğine bilinçaltına fikir aşılamak çok daha kolay olur. Korku düşüncelerini yok etmek için şöyle konuştu: "Çok güzel şarkı söylüyorum. Rahat, güvenli ve gayet başarılı görünüyorum."
Bu sözleri yavaşça ve hissederek her oturuşta on kez tekrarladı. Biri gece yatmadan önce olmak üzere bu "oturumları" her gün üç kez tekrarladı. Bir hafta sonra tamamen rahatlamış ve güven kazanmıştı ve kaçınılmaz bir biçimde son derece başarılı bir sınav verdi. Bu prosedürü siz de uygulayın. Korkularınızın ölmesi kesindir.

DERLEYEN: EDİTÖR
İletişim:[email protected]
Bu makale şu ürünler ilgili olabilir:
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :subliminal - bilinçaltı - subliminal CD - Bilinçaltı CD - subliminal mp3 - Telkin - başarı - başarı nedir - kişisel gelişim - bireysel gelişim - korku - korkuları yenmek -

Yorumlar