Evlilikler

Evlilikler
Günümüzde evlilik yöntemleri değişmektedir. Eski görücü usulünün yerini şimdi sanal ortam tanışmaları aldı. Özellikle büyük şehirlerde kişiler, bir yerden bir yere gitmeden, işlerini oturdukları yerden yapabildiklerini gördüklerinde bu yolu daha fazla tercih etmeye başlamışlardır. Sanal alemdeki çöpçatan sitelerinin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Kişiler ise sanal alemde alternatiflerinin daha fazla olduğunu görmektedirler; fakat bilindiği gibi sanal ortamın da kendine has zorlukları, teknikleri mevcuttur.
Günümüzün yoğun çalışma temposu insanların birbirleriyle tanışmalarına, görüşmelerine vakit bırakmıyor. Bazen de ekonomik şartlar insanları evlenmekten uzak tutabiliyor. Evlilik masrafları, çocukla birlikle masrafların daha. da artacağı düşüncesi kişileri korkutabiliyor.
Yine evlenme yolu olarak TV'ler de bizim gibi aile ve gelenek baskısı ile evlenemeyen kişilere değişik alternatifler sunmaktadırlar. Ülkemizde günümüzdeki evlilik yöntemlerinden biri olan evlilik ajanslarının etkinliği çok fazla değildir. İnternetin getirdiği imkânlar ve yasal düzenlemeler bu tür şirketlerin sayılarının hızla artacağını işaret etmektedir. Bu yolla yapılabilecek evlilikler 'niye olmasın, bu da iki insanın tanışması için bir çıkış noktası' diye kabul edilmesine rağmen bu tip kurumların ciddi, titiz ve iş ciddiyetini kavramış olmamaları bu tür girişimlerin işin başında tüketilmesine sebep olmaktadır.
TV'ler daha uzun bir süre evlendirme programlarına devam edecekler gibi görünüyor. Çünkü büyük şehirlerde yaşayan kişiler için artık görücü usulünün biçimi, TV, sanal ortam şekline dönüşmüştür. "Bu yollarla sonuca gidilen evlilikler kötüdür. Burada çıkar ilişkisi söz konusu olmaktadır" fikri bu yöntemlere karşı yapılan eleştirilerdir. Bu şekilde gerçekleşen evliliklerde de ayrılmalar, boşanmalar olabilecektir. Ancak normal evliliklerde olduğu gibi sorunlar çıktığında bir evlilik danışmanı veya bir psikologtan yardım istenebilir.
Evlilik konusunda geleneksel yöntemler hâlâ devam etmektedir. Sadece büyük şehirlerde etkinliğini bariz olarak kaybetmiş bulunmaktadır. Şehirli insanlar arasında da hâlâ bu tür geleneksel evliliklere başvuran kişiler bulunmaktadır.
Aşk evlilikleri hiçbir dönemde tarihe karışmaz. Yukarda bahsettiğimiz tüm evliliklerin içinde aşk vardır. Tanışma şekilleri farklılıklar gösterebilir. Ancak aşk hiçbir zaman ölmez. Buradaki amaç, âşık olabileceğiniz kişiyi bulabileceğiniz ortamları oluşturmak olacaktır.
Her tür evlilik yönteminde en doğrusu yeterli bir süre görüşmek ve birbirini tanımak için çiftlerin birbirlerine süre tanımaları olmalıdır. Evliliklerde kişilerin, kendilerinin tanışmaları ve seçimi kendilerinin yapmaları önemlidir. Evleneceği kişiyi annesine, ailesine seçtirmek veya arkadaşlarından bu yönde fikir almak değil, kişinin kendi isteklerine göre kriterler belirleyip yola çıkması gerekmektedir.
Evlilik aşamasında olanlara psikolojik tavsiyeler:
1.  Birbirinizi tanıma sürenizi uzun tutun.
2. Evlilik ciddi" bir olaydır. Güzel yönleri olduğu gibi zorlukları da vardır.
3.  Evlilik başladığı gibi yanlış bir yola girdiyse en kısa zamanda en az zararla bitmesi en doğru yoldur.
4.  Evlilik öncesinde ve evlilik süresince sorunlar sıktığında, aileleri devreye sokmadan önce konuyu bir uzmanla çözme yoluna gidin.
5.  Sorunları bir profesyonelle çözün. Bir evlilik danışmanından yardım isteyin.
6. Evlilik öncesi, eskilerin de söylediği gibi, bir yemekte birlikte olun.
7.  Birlikte önce kısa kısa sonra uzun yolculuklara çıkın.
8. Birbirinize kendinizi anlatın.
9. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeylerden bahsedin.
10.  Bazı olumsuz durumları nasıl açıklayacağınızı bir psikologla konuşun.
11. Evlendiğinizde aranızda bilinmeyen bir şey kalmamasına dikkat edin.
12.  Hayatı paylaşırken işleri de paylaşacağınızı konuşun.
13. Evlenince düzelir diye düşünmeyin.
14.  Evlenince değişir diye düşünmeyin.
15.  Evlenince aşkımız halleder, çözer, yoluna sokar diye düşünmeyin.
16. İçki, uyuşturucu gibi sorunlar varsa bunlarla ilgili bir psikologa danışın.
17.  Geçirilmiş psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar varsa bunlarla ilgili açık ve net bilgiler alın ve verin.
18. Evlilikte ilk yıllar birbirinizi tanıma yıllarıdır. Hemen çocuk yapmayın.
19. Mümkünse tatile çıkın.
20.  İş arkadaşlarıyla tanışın.
21. Aile üyeleriyle tanışın.
22. Ekonomik olarak sorun teşkil edebilecek durumları konuşun.
23. Açık olun.
24. Utanma gibi sizi engelleyebilecek durumları aşmaya çalışın.
25. Dargınlıklar, tartışmalar olacaktır. Bunları nasıl çözdüğünüz önemlidir.
26. Evlilik seremonisinin sizi ekonomik olarak zorlamaması-na dikkat edin. Fazla borç, ilişkinizi zora sokacaktır.
DERLEYEN...EDİTÖR
 
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :evlilik - evli - boşanma -

Yorumlar