Yaşam Koçundan Tavsiyeler

Kişisel güveninizi geliştirmek için ilk önce 'eşsiz' olduğunuza inanın. Herkes yanlış yapar. Ayrıca yanlışını görüp, kabullenen ve bunu esprili şekilde etrafındakilere gösteren insanlar, 'kusursuz' tiplerden çok daha sempati toplar. Yanlışını görüp, söyleyebilen insanın içsel gücü fazladır. Tam tersine hatasından utanıp saklamaya çalışan insan ise, içsel olarak gittikçe zayıf düşer ve kendinden soğur. Siz de bugüne dek yaptığınız yanlışları ve bunlara ne tepki verdiğinizi bir göz önüne alın! Yanlışlarınızı saklamaya mı çalıştınız, yoksa açık açık söyleyebildiniz mi? Eğer saklama huyunuz varsa, kendinizi değiştirmek için fazla baskı altına girmeyin. İnsanın kendini eğitmesi annenin çocuğuna verdiği sabırlı eğitimle çok benzerdir.

HAYIR'I ÖĞRENİN
Gerekli veya gereksiz yere söylediğiniz her 'evet' sözcüğünün altında, mükemmele ulaşma hırsı vardır. Kişi özellikle beğenilen bir arkadaş, harika bir anne veya harika bir eş olma duygusuyla, karşısından gelen her öneriye veya isteğe 'evet' der. Oysa, her isteğe evet derseniz, kendinize olan saygı ve güveni kaybeder, hayatınızı tamamen başkaları üzerine inşa etmiş olursunuz. Bu yüzden kendinizi 'hayır' sözüne alıştırın.

İŞTEN KAÇMAYIN
Kendine olan güvenini sağlamlaştırmak isteyen bir kişinin, riskli olaylara da atılması lazımdır. Bunun için öncelikle kendinizi motive etmeyi öğrenmelisiniz. Bu anda yanlış yapma korkusunu taşımayı, başaramayacağınıza inanmayı ise, kendinize yasak kılın. Not defterinize şu ana kadar başarmış olduğunuz ve takdir aldığınız işleri not alın. Bunları okuyarak kendinizle gurur duyun, hatta biraz havalanın. Bundan sonraki beklentilerinizde ve gireceğiniz işlerde de aynı başarıya sahip olabilirsiniz.

PAYLAŞMAK ŞART
Görevlerinizi başkalarıyla paylaşın! şu ana kadar hiçbir görevinizi başkasından istememişseniz ve başkasının almayacağını düşünüyorsanız, sonucu öğrenmenin bir tek yolu var Onlara paylaşmayı önerin! Yakınınızda olan bireyler görevi kabul etmezlerse, kullanılıyor olduğunuzun farkına varırsınız. Bu durumda ise, tavır koymak en doğru davranışlardan biridir. Eğer yine sesinizi çıkartmazsanız, psikolojik olarak daha fazla çöker, kendinizi hırpalanmış olarak görürsünüz...
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
 
 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :
 
 
İzmir'deki koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

 
 
Antalya'daki koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam koçluğu eğitimi - yaşam koçluğu kitap - yaşam koçluğu nedir - yaşam koçluğu sertifikası - yaşam koçu nasıl olunur - hayat koçluğu -

Yorumlar