Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam Koçluğu, son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla duyulmaya başladı. Değişmeyen tek şey değişimdir felsefesinden yola çıkarsak günümüz dünyasındaki etkileşim ve değişim belki de zamanın hiçbir evresinde olmamıştır. İşte bu yüzden çok hızlı akan zamana karşı günümüzde profesyonel danışmana ihtiyaç duyulur. Bu noktada istediğiniz yaşamda hedef belirleme sürecinden hedefe ulaşılıncaya kadar olan zamanda yanınızda olacak kişi yaşam koçudur.

Daha çok spor alanında kullanılan “Koçluk” çalışmaları, artık günümüzde hayatın hemen her alanında konuşulmaya başladı. Finansal Koçluk, Siyasi Koçluk, CEO Koçluğu gibi alanlar doğmaya başladı. Yaşam Koçluğu, bu kategoride belki de en çok kendisinden söz ettiren alan haline geldi.çünkü yaşam koçluğu genel itibariyle yaşamın her alanını kapsar. Yaşam Koçluğu, size hayatınızın hemen her alanında, daha iyi performans göstermenizi sağlayacak uygulamalar bütünüdür. Beraber çalıştığınız Koç, size en kısa ve en kolay yolu gösterir. Çalıştığınız Yaşam Koçu’nun, o konuda sizinle paylaşacağı etkili araçları vardır. Yaşam Koçluğu programı, bütün bu araçların, belli bir zaman içerisine yayılarak uygulanması sürecidir. Yaşam koçu bu süre içerisinde yapılanları ve yapılacakları da denetler ve yolun neresinde olduğunu söyler.

Yaşam Koçu, çalışmaya başlamadan önce, sizinle ilgili detaylı bir analiz yapar. Sizi durduran etkenler ortaya çıkarılır. Kendinizle ilgili zaman içerisinde oluşan negatif tutum ve inançlar tespit edilir ve sonrasında buna göre bir program yapılır.Bir nevi, yaşamınızdaki negatif virüsleri yakalamak için çalışan, usta bir dedektif rolünü oynar.

Yaşamda her şey bir bütündür ve bazen olaylar bizim hiç de tahmin etmediğimiz şekilde gelişir. Her şeyin birbiriyle ilişkisi vardır. Ancak bunu kestirmek bazen çok zorlaşır. Yaşam Koçu, bu bağlantıları fark etmenizi ve işe yaramayan tutum ve davranışları değiştirmenizi sağlar. Sabahları erken kalkamamak gibi bir sorununuz olduğunu düşünelim. Bu, sadece bir uyku sorunu gibi görünür. Ancak bunun altında, belki de başarısızlık korkusu, hayata küsmek gibi şeyler yatıyor olabilir. Bu korkular yok olduğunda, sabah erkenden kalmaya başlarsınız. Bütün sorunların özünde, fark edilmeyen küçük ipuçları vardır. Ve Yaşam Koçunuz, bu ipuçlarını yakalar…

Yaşamak güzeldir. Bilinçli ve hedefli yaşamak daha güzeldir..

Profesyonel yaşam koçu Cemal KONDU ile yaşam koçluğu hizmeti almak istiyorsanız ayrıntlı bilgi için tıklayın.
 
Yaşam Koçluğu sertifikası ile ilgili detaylı bilgi için  0(232) 422 59 54 numaralı telefondan veya burayı tıklıyarak ulaşabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam koçluğu - yaşam koçluğu eğitimi -

Yorumlar