Profesyonel Yaşam Koçu

Profesyonel Yaşam Koçu
 
ABD'de hızla yayılan 'yaşam koçluğu', Türkiye'de de uygulanıyor. Yaşamlarında  iyiye yönelik değişiklik yapmak isteyen kişi ve kurumlara, doğrularını bulmakta 'sorularıyla' yardımcı oluyor. Sn. Cemal KONDU, bir 'yaşam koçu'. Hayatınızı bir 'kutlamaya' çevirmek için kişisel gelişim bu alanda 12 eser yazmış. Yaptığı, kendisine danışanlara ve okurlarına belli doğruları göstermek değil; keyifli bir yaşam sürmek, hedeflerini doğru belirleyip bu yolda ilerlemek  için kendi doğrularını bulmalarına destek vermek. Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU,  kendinizi sorgulamanız için gereken belli soruları veriyor, siz yanıtlarınızı bulurken de eğitimini ve tecrübelerini paylaşıyor. Yani ona danışan kişi ya da kurum sonuca ulaşana kadar antrenörlük yapıyor. 'Yaşam koçluğu' özellikle ABD'de hızlı bir şekilde yayılan bir iş ve 'sıra dışı yaşamlar' için kullanılan araçlardan biri.
Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU, "Yaşamı değiştiren yanıtlar değil, sorulardır" diyor. Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU, haftalık koçluk seanslarından yararlananlar, kendileri için en çok neyin önemli olduğunu belirliyor, ardından düşüncelerini, söz ve hareketlerini bu amaca göre düzenleyebiliyor.
Yaşamının bir alanında iyiye yönelik değişiklikler yapmak isteyen bireylerin yanı sıra yenilik ve iyileşme isteyen kurumlar da bir yaşam koçuyla çalışabiliyor. Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU birçok üst düzey yönetici, işyeri sahibi ve sanatçı başvurmuş.    
Yaşam koçluğunun diğer kişisel gelişim çalışmalarından pek çok farkı var. En önemlisi, danışana uygulaması için belli doğrular verilmiyor. Kendi doğrularını bulmasında destek sağlanıyor. İkincisi kişinin ya da kurumun zayıf yanlarını güçlendirmekle değil, güçlü yanlarını ön plana çıkararak ustalaşmasıyla ilgileniliyor.
"En çok ihtiyacımız olan şey ustalar. Zayıf yanlara yatırım yapıldığı zaman aynı becerilere sahip bir sürü insan olur. 'Her şey hakkında bir şeyler ve bir şey hakkında her şeyi bilin' diye bir söz vardır. Savunduğum şey bu" diyor Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU. Ona göre ne istediğini düşünerek bulmak da anlamlı değil: "Bir insan birçok şeyi yapıp, neyi iyi yapıyorsa ve ona ne yapmak en çok keyif veriyorsa istediği odur."
Üç soru: Kim, ne, nasıl
Çalışmanın üç önemli sorusunun ilki 'Kim'. Bu soruda kişinin güçlü yanları, değerleri, ihtiyaçları yer alıyor. Zayıf yanları da dikkate alınarak o kişinin resmi çizildiğinde ilerlemek de çok kolay oluyor. Daha sonra 'Ne' sorusu geliyor. Profesyonel Yaşam Koç’u Cemal KONDU, "Büyük bir amacı, vizyonu olmayan insanlarda başarı hareketli bir hedef haline geliyor. En azından 'Bu yaşama nasıl bir anlam vermek istiyorum' sorusu çok önemli bence" diyor. Üçüncü soru ise 'Nasıl'. "Danışanın hedefine ilerlerken oluşturacağı strateji 'Kim'den besleniyor. Ancak en önemlisi, iyi ya da kötü stratejinin uygulanması.
Yaşam koçu, danışanı uygulamaya geçerken de yanında oluyor. Hatalı sonuçlarda yeniden başlaması için koçluğuna devam ediyor. 
Yaşam koçunu nerden bulabilirim?
Yaşam koçluğu eğitimi hakkında  ayrıntılı bilgiye 0.232.422.59.54 numaralı telefondan ya da Buraya tıklamanız yeterlidir.
Yaşam koçu olmak istiyorsanız Buraya tıklamanız yeterlidir. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam koçluğu eğitimi - yaşam koçluğu - yaşam koçu -

Yorumlar