HAYAT KOÇLUĞU- YAŞAM KOÇLUĞU

HAYAT KOÇLUĞU - YAŞAM KOÇLUĞU
 
Hayat Koçluğu, Hedeflerinize ve ulaşmanızı sağlayan bir sistemdir.Hayat Koçluğu, şimdi bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz konum arasındaki mesafede, sonuca odaklanarak ve eyleme geçerek ilerlemenizi sağlayan bir sistemdir.
      Hayat Koçluğu, danışanın kendi içindeki potansiyeli keşfetmesini sağlayan, kişinin geçmişini irdelemeden, danışanın kendi içindeki doğruyu bulmasına yardımcı olan kişidir. Hayat koçluğu, insanları ileri götüren aslında cevaplar değil, doğru cevapları bulmanızı sağlayan doğru sorulardır. 
     Hayat Koçluğu, sizi yönlendirmez ya da sorunlarınıza yanıt cevap vermez, bunun yerine doğru soruları sorarak cevapları sizin bulmanızı sağlar. Hayattan ne istediğinize, önceliklerinizin ne olduğuna, hedeflerinizi belirlemenize ve bunlara nasıl ulaşacağınıza yardım eder… Hayat Koçluğu, yaparken de geçmişinize takılıp kalmaz.
     Kişilerin iş hayatları ve özel yaşamlarında karşılaştıkları  sorunları ve engeller, değişimi ve gelişimi yönetme ihtiyacı doğurur. Hayat Koçluğu, danışanın farkına varma, harekete geçme, ilerleme ve hedefe ulaşma isteği ve potansiyeline dayanır.
      Hayat Koçluğu,  problem çözmek için değil, fark ve değişim yaratmak için kullanılan bir teknikler bütünüdür.
     Hayat koçu, kör noktalarınızı görmenizde, yanlış enerji kalıplarınızdan kurtulmanızda ,sınırlarınızı sorgulamanızda size yardımcı olur.
       Özetle, iyi bir hayat koçu sizin hep özlediğiniz ama bir türlü tek başınıza bulamadığınız yolu, birlikte ve zevkli bir şekilde bulmanızı sağlar. Hayat Koçluğu ile öğretici, eğitici, eğlenceli, şaşırtıcı bir yolculuğa var mısınız ?
Hayat Koçluğu,  genellikle danışmanlık veya psikoterapi gibi kavramlar ile karıştırılmaktadır.
 
Hayat Koçluğu,  Bir Danışmanlık Mıdır ?  
 
Hayat koçluğu bir danışmanlık değildir. Hayat Koçluğu, kişisel ve profesyonel alanları kapsayan geniş bir yelpazeye hitap edebilecek şekilde özgür ve esnektir. Bir Hayat Koçluğu, ilişkisinde koç ve danışan çalışmalarının kapsamını kendileri belirler. Hayat Koçluğunda,  herhangi bir konuda kısıtlama yapılarak çalışmaya ya da çalışmanın kapsamını belirlerken sınırlamalar koymaya gerek yoktur.
    Hayat Koçları, koçluk yapmak üzere uzmanlaşmış kişilerdir. Hayat Koçluğu, danışanına göre belirli bir hizmet sahası ya da sanayi sektörü ile ilgili bilgileri olmayabilir. Hayat Koçluğu, başka alanlardaki uzmanlıklarını, koçluk sürecini kolaylaştırmak amacı ile kullanabilirler, fakat asla bunları tedavi etmek, yönlendirmek ya da müşteri için çözüm üretmek üzere kullanmazlar.
 
Hayat Koçluğu,  Bir Psikoterapi Midir ?
 
 
Hayat koçluğu, psikoterapi değildir, Çünkü Hayat Koçluğu,  geçmişe değil, geleceğe odaklıdır.
    Hayat Koçluğu,  hayat amacınızla, hedeflerinizle ilgilidir. Hayat Koçu ile amaçlarınıza, hedeflerinize en doğru, en etkin yöntemlerle gidebilmenizin yöntemleri üzerinde çalışılır. Tıkandığınız noktalarda, yol ayrımlarında kendiniz için en doğruyu bulmak üzerine çalışılır. Psikolojik sorunlar Hayat Koçluğunun ilgi alanı içinde yer almaz.
    Hayat Koçluğu, bugün ve gelecekle ilgilenir, geçmiş zamanla ya da geçmiş zamanın bugün üzerindeki etkileri ile ilgilenmez. Danışanına neden, niçin gibi soruları asla  sormaz. Onun yerine sonuca odaklı sorularla ona yardımcı olur.
    Hayat Koçluğu, danışanın bugün nerede olduğunu belirlemek için geçmişle ilgili bilgi edinir. Bu kesinlikle geçmişle ilgili sorunları çözüp danışanı daha ileri götürmek için değildir.
 

 Hayat Koçluğu Süreci Nasıl İşler?
 
          Kişi seçtiği Hayat Koçluğu hizmetini almak için, haftada bir kez 1-2  seferlik görüşmeler şeklinde 3-6 aylık bir çalışmaya hazırlanmalıdır. Hedeflerinin gerçekleşmesine göre bu süre değişebilir.
          3 aylık sürenin bitiminde kişinin gösterdiği performansa göre, görüşme saatleri azaltılabilir veya 2 haftada bir yapılmaya başlanabilir.
          Koçluk ilişkisi, kişinin yeni hedefleri, yeni girişim istekleri veya yeni beklentileri söz konusu olduğunda tekrar başlayabilir.
          Koçluk hizmeti sadece karşılıklı görüşme şeklinde olmayabilir. Taraflar gerekli kararlaştırmayı yapmak suretiyle , telefonla veya internet ortamında da seanslar yapabilirler.

Kimler Hayat Koçluğuğundan yararlanabilir?
 
         Hayat Koçluğu;  hayatın başarı, mutluluk, huzur ve doyum arayan herkese hizmet eder. Hayat Koçluğu, her türlü hayallerine, amaçlarına, hedeflerine ulaşmak isteyip bunda zorluk yaşayanlar ve çeşitli konularda kendilerine destek olacak, onlara moral ve enerji verecek birine ihtiyaç duyanlar, hayatlarının her anında bir Hayat Koçuna sahip olup diledikleri sürece bu karşılıklı paylaşım ve destekten yararlanabilirler. Kişiler 14 yaşından itibaren Hayat Koçluğu almaya başlayabilirler.
- Kariyerini değiştirmek veya geliştirmek isteyip bu konuda  yeni kararlar almak isteyenler
- Sınavlara hazırlananlar
- Herhangi bir sebeple hayatlarında dönüm noktasında olanlar,
- Emekli olunca ne yapacağını bilemeyenler,
- Boşanma aşamasında olanlar,
- Meslek seçiminde kararsızlık çeken gençler
- Hayatlarını planlamakta güçlükler yaşayanlar
- Bir türlü hayallerini, hedeflerini gerçekleştiremeyenler
- İlişki problemleri yaşayanlar ve iletişimlerini daha geliştirmek isteyenler (gerek iş yaşantılarında; gerek aile ve gerek ise arkadaşlıklarında)
- Çeşitli yeteneklerini geliştirmek isteyenler ya da yeni yetenekler kazanmak isteyenler.
- Hayatına yenilik katmak isteyen ev hanımları,
- Hayatlarının karmaşıklığından şikayetçi olanlar,
- Kendilerini tanımak ve hayat amaçlarını, beklentilerini bulmaya çalışanlar,
- Evliliklerinde, ilişkilerinde tatmin edici bir seviyeye gelmek isteyenler ve hayatta daha iyisini yapabileceklerine inanan herkes Hayat Koçluğundan faydalanabilirsiniz.
 
Hayat Koçluğu eğitimi yada hayat koçu olmak istiyorsanız,  detaylı bilgi için burayı tıklıyarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Hayat koçluğu - hayat koçluğu eğitimi - hayat koçluğu kitap - hayat koçluğu kitapları - hayat koçluğu sertifika proğramı - hayat koçluğu kitap tavsiyeleri - yaşam koçluğu - yaşam koçluğu eğitimi - yaşam koçluğu kitap - yaşam koçluğu eğitimi - hayat koçluğu eğitimi -

Yorumlar