Uykusuzluğu yenmek

Uykusuzluğu yenmek;Bett’nin çaresiz uyuyamama alışkanlığı onu mahvediyor ve zaman zaman uyku ilaçları ve sakinleştiriciler almak zorunda kalıyordu. Fakat bu ilaçları sürekli almak istemiyordu, özellikle de bağımlılık yapanları. Ona büyük yardımı olabilecek "sağlıklı uyku" metodlarından haberi yoktu.

Neredeyse herkes arada sırada uykusuzluk problemi yaşamıştır. Gerçekte, pek çok insanın hayatları boyunca nöbet halinde özel uykusuzluk dönemleri olmuştur.

Çoğu zaman uykusuzluğun belirtileri kısa ve sınırlı bir şekilde görülebilirken, bazı durumlarda uykusuzluk duygusal, sosyal ya da sağlık problemlerinin altında yatan bir işaret olabilir. Eğer sürekli bir uykusuzluktan şikayetçiyseniz, tıbbi yardım almanızı öneririz. Uykusuzluk çeken pek çok sayıda insana, iyi bir uyku sağlığı kazanabilmeleri için yedi adımlık bu rehberi tavsiye etmekteyiz.

•  Özellikle akşamları kafein ve alkolden uzak durun.

• Aşırı olmamak kaydıyla düzenli egzersiz (yürümek gibi) yapın.

•  Yatağınızı sadece seks ve uyumak için kullanın (yatakta TV seyretmekten, yemek yemekten ve okumaktan kaçının).

•  Beyaz et ve süt gibi uyku arttırıcı, aminoasitler bakımından zengin olan yiyecekleri makul miktarlarda tüketin.

• Aşırı sıcaklık, derin ve sessiz uykuyu bozduğundan odanız mümkün olduğunca serin olsun.

•  Tutarlı bir uyku modelinden vazgeçmeyin. Bedeninizi, senkronize olmayan düzensiz yatma ve uyanma saatlerine bırakmayın. Eğer hafta içi uyuyamıyorsanız hafta sonları uyumaya çalışın.

•  Ve en önemli şey ise, kendinizi uyumaya zorlamayın.

Son nokta çok önemlidir. Eğer kısa bir sürede uykuya dalamıyorsanız, yataktan çıkın ve uykunuz gelene kadar yorucu olmayan (rahat bir koltukta oturmak, balkonda hava almak) şeyler yapın. Daha sonra tekrar yatağa gidin.

Eğer bu basit öğütler birkaç gecede işe yaramadıysa, yetkin bir uzman doktora ya da aile doktorunuza başvurun.

 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :uyku - uykusuzluk - başarı - kişisel gelişim - subliminal - telkin -

Yorumlar