Oto Telkinde Alınması Gereken Önlemler

Kendi kendine hipnozun da diğer bütün kendi kendine tedavi yöntemleri için geçerli olan riskleri vardır. Yanlış kullanımı başarısızlığa veya beklenmeyen etkilere sebep olabilir, en kötü ihtimalle mevcut rahatsızlığı artırabilir ki bu durum, özellikle ruhsal hastalıklar için geçerlidir.

Eğer psikiyatrik tedavi görüyor ve ilaç kullanıyorsanız, bu konuda pisikiyatristinizin bilgisine danışmadan teşebbüs etmeyin. Epilepsi hastalarının ve depresyondaki kişilerin kendi kendilerine uygulamalardan sonuç alması çok zor. Araba sürmek gibi bilincinizin aktif olması gereken bir faaliyette bulunurken asla kendi kendinize hipnozu denemeyin. Hipnoz, sadece telkin almaya hazır hale getirir. Hipnoz olmak iyileştirmez.

Bilinçaltının yargılama ve değerlendirme kriteri olmadığını ifade etmiştik. Çelişkili telkinler çatışma doğurur. Mesela, aşırı cinsel arzularını frenlemek isteyen bir genç, kendini buna şartlandırırken bir yandan da tahrik edici materyallerle | meşgul oluyorsa, çalışmalarını provoke edecektir.

Düşünce ve davranışlarınız arasındaki çelişkiyi yine kendinizi sorgulayarak bulabilirsiniz. Bazen farkında olmadığımız alışkanlıklarımızın düşündüklerimizle ne kadar çelişkili olduğunu bu sorgulamalarda öğreniriz. Bundan sonra yapmamız gereken veya yapmamamız gereken davranışlar içine girdiğimizde kendimize 'dikkat' çekmek olmalıdır.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :oto telkin - önlemler - alınması gereken -

Yorumlar