Kendine Güvenmek

Güvenli davranış dersimizin sonuna geldik. Nasıl ki, videoda jimnastik kaseti izleyerek zayıflayamaz ve forma giremezseniz maalesef sadece kitaptan okuyarak güvenli davranmayı öğrenemezsiniz. Daha güvenli, dolayısıyla iş yerinizde ve sosyal ilişkilerinizde daha etkili olmak amacıyla davranış modellerinizi değiştirmek için aktif bir çaba göstermeli ve bunları mutlaka uygulayarak öğrenmelisiniz. Küçük bir hedef ile işe başlayın ki güvenli davranamazsanız bile başarı ya da başarısızlık fazla önemli olmasın. Muhtemelen bir daha karşılaşmayacağınız biri üzerinde güvenli davranış becerilerini çalışın, hata yaparsanız kendinizi bağışlayın, bu olaydan ne öğrendiğinizi düşünün ve bir daha deneyin.
Güvenli olmayı seçerek hayatınızın kontrolünü kendi elinize almaktasınız. İsteğiniz yerine gelse de gelmese de, ihtiyacınız karşılansa da karşılanmasa da herhangi bir durum, duygularınız, stres düzeyiniz ve kendinize bakışınız üzerinde güç sahibi olduğunuzu hissedeceksiniz.
Kişisel gelişimin her türü, var olan ilişkileri etkileyecektir. Çevrenizdeki herkesin size destek olacağını umarım, ama onların duygularına ve sizinle birlikte gelişmek için zamana ihtiyaçları olduğu gerçeğine saygı göstermeyi unutmayın. Birisi size "Sen eskiden böyle bir şey söylemezdin" derse güvenli bir tarzda ona: "Galiba haklısın, söylemezdim. Şimdi söyleyebildiğime memnunum. Bu yeni, güvenli halimi seviyorum!" deyin.
DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :özsaygı - motivasyon - nlp - başarı - özgüven - kendine güvenmek -

Yorumlar