Kurumsal Koçu

''Şirketler de insanlar gibi birer yapıdır. Değişim ve gelişim şirketlerin kurumsal yapılarında ve yönetim kademelerinde sürekli devam eden süreçlerdir.

Kurumsal koçluk; KOBİ olarak anılan küçük ve orta ölçekli işletmelerde ve organizasyonlarda değişime eşlik etmenin yanında, büyüme ve kurumsallaşma aşamalarında daha sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem, yöneticilere, belli bir ekibe veya tüm çalışanlara da uygulanabilir.

Amaç; belirlenen kişilerin, performanslarını arttırmak, Kurumun ya da Organizasyonun hedefini tam olarak benimsemelerini sağlamaları, keyifli, verimli, üretken bir çalışma ortamı yaratmak, kişilerin yaratıcılığını ortaya çıkarmayı sağlamaktır

Ülkemizde kurumların büyük bölümünde insanlar potansiyellerini tam olarak kullanma imkanına sahip değildirler. Kurumu ve kurumun hedeflerini içten bir biçimde benimsemelerinin meydana getireceği fark çok önemlidir. İşsizlikten yakınan çok sayıda kişi olduğu gibi düzgün bir biçimde çalışacak, kaliteli personel bulamamaktan şikayet eden işverenler de azımsanmayacak sayıdadır. Birçok işveren çalışanlarının işe tam olarak odaklanmamasından, yarım yamalak yapılan işlerden, ciddiyetsizlikten, yetersizlikten, sorumsuzluktan şikayet ediyor. Eğitim sistemimiz içerisindeki hatalar iş hayatında kendisini acı bir biçimde gösteriyor. Sonuçlar ise çok sayıda kurumun yok olmasına kadar gidiyor. Çalışanlar üzerlerine aldıkları görevlerin sorumluluğunu tam anlamıyla üstlenmiyor. Bahaneler üretmek çözüm bulmaktan daha basit geliyor. Başarıya, büyümeye, gelişmeye, elindeki imkanları en iyi biçimde değerlendirmeye yönelmek yerine işin kolayına kaçanlar maalesef her kurum içerisinde mevcut.

Kurumsal Koçluk ile ;

-Liderlik.

-Vizyon geliştirme,

-Karar verme süreçlerine dair yaklaşımlar,

-Motivasyonu güçlendirme,

-Kariyer beklentilerine ulaşma,

-Kurumdaki bireyler arasındaki uyum,

-Kişilerin içlerindeki liderlik becerilerinin ortaya çıkarılması,

-Olayların içten ve dıştan bakarak değerlendirilmesi,

-Performanslarının değerlendirilmesi,

-Hedef koyma ve uygulama kolaylıkları sağlar.

Koçluk hizmeti alan şirketler için bu çalışmalar, ciddi bir insan kaynakları yatırımının göstergesidir. Şirketler, çalışanlarına
sundukları bu gelişim fırsatıyla bir çok açıdan hem yüksek performanslı çalışanlara sahip olmakta hem de takım, moral
çalışmaları ve kendilerini tanımaları yönünde iyileşmeye ve gelişmeye olanak sağlamaktadırlar.
Kurumlarda belirlenen çalışanlarla hem bireysel koçluk hem de takım koçluğu çalışmaları yapılabilmektedir.

Kurumsal Koçluk Çalışmaları;

Kurumsal Koçluk ( Bireylerle  birebir yapılan Koçluk çalışması )

* Takım Koçluğu ve

* Satış Koçluğu alanlarında yapılmaktadır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
 
Yaşam Koçluğu Kurslarımız ilgili detaylı bilgi için :
 
İzmir'deki Kurumsal Koçluk Kurslarımız için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 
Antalya'daki Kurumsal Koçluk Kurslarımız için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

''
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kurumsal koçluk - Kurumsal Koçluk Nedir - -

Yorumlar