ZAMANI KENDİ AVANTAJINA KULLANMAK

ZAMANI KENDİ AVANTAJINA KULLANMAK
Tıpkı mekân gibi zaman da bir kaynaktır. Fakat diğer kaynakların tersine zaman bunu alır almaz harcanmalıdır. Kazandığımız parayı ya da meşgul ettiğimiz alanı artırmanın çeşitli yollan vardır bize bağışlanan zaman artırmanın hiçbir yolu yoktur. Hepimiz işlemek için günde 24 saate sahibiz ya da günde 1,440 dakikaya sahibiz.
Sizin zaman kullanımınız dışa vurumcu bir dildir. Kime zaman verdiğiniz, ne kadar verdiğiniz ve bunu ne zaman verdiğiniz önemli mesajlar iletir. Diğer insanların zamanlarına da tıpkı en az sizinki is kadar değerliymiş gibi davranın ve karizmanızı artırırsınız. Onların zamanlarını boşa harcayın -özellikle zaman bilinçli kişilerse - ve size olan saygılarını ufaltırsınız.
Patronunuz sizi beklettiğinde, örneğin, sizin zamanınızın kendininki kadar değerli olmadığı mesajını iletir. Bir iş arkadaşınız bir görüşme için sürekli geç kaldığında, şirket zamanının değerli olmadığım çağrıştırır. Ve eğer birisi bir görüşme için bir saat erken gelipse kendi zamanının pek fazla önemli olmadığını iletir.                
Genel anlamda, Sizim Batı kültürümüzde, zamanı doğru kullanmamak kötü§|ir izlenim bırakır. Öyleyse yarattığı etkiyi önemseyen bir patron sizinle tespit edilen saatte görüşmek için her türlü çabayı gösterecektir. Ve iş arkadaşınız da söz konusu görüşmeye ne erken ne de geç fakat tam saatinde gelecektir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :zaman - zaman yonetimi -

Yorumlar