Yetki Verme

Yetki Verme
Şimdi yönetim çevrelerinde anahtar bir kavram "yetki vermektir." Bu kısaca, başkalarını teşvik ederek alanlarında gelişmeleri için kişisel destek vermeği ifade eder. Oysa geleneksel lider, alt kademede çalışanlara geniş alan tanımanın bir şekilde kendi otoritesini azaltacağından korkardı.
Fakat "yeni" lider, aslında şunu söyler: Daha fazla güce sahip oldukça, daha az bunu kullanmaya ihtiyaç duymalıyım. Gücü bunu dağıtarak, onları çalışmaya zorladığım için değil de beni sevdikleri ve güvendikleri için iyi ve uzun çalışacak yetkin insanlardan meydana gelen sadık bir kadro yaratarak oluşturacağım. Böylece karizmatik kişi, uyumluluk ve ikna yeteneğiyle birlikte, özellikle başkalarına yetki verme hususunda -ve dolayısıyla bugünün piyasasında başarmak için donanmıştır.
İşletme profesörü Jay Conger kitabı The Charismatic Leader'da "Diğer iş liderleri yetki verme uygulamalarını kullanabilirken, karizmatik liderin bunu daha büyük ölçüde ve genelde daha becerikli biçimde yaptığını düşünüyorum" yazmıştır.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yetki - yetki vermek - yetki nedir -

Yorumlar