VERİCİ OLMAK

Afrika'da görev yapan misyoner doktor Albert Schweit-zer, "İnsan ömrünün amacı, diğer insanlara yardım etme yolunda istek duymak, hizmet vermek ve merhamet göstermektir." diyor. O, bir insanın en büyük katkısının, diğerlerine bir şeyler verebilmek olduğunu anlamıştı.
General Mills kurumunun geçmişteki yönetim kurulu başkanı Harry Bullis, satış elemanlarına hep şu öğüdü vermekteydi: "Yapmayı umduğunuz satışı unutun, vermek istediğiniz      hizmeti Kendisine bir sorunu çözmesinde yardım etmeye çalışan bir insana kim karşı koyabilir? düşünün."   
 
Şunu keşfetmişti: İnsanlar dikkatlerini başkalarına sunacaklan hizmete verdiklerinde daha dinamik, daha güçlü ve daha karşı konulmaz olmaktadırlar. Sonuçta, kendisine bir sorunu çözmesinde yardım etmeye çalışan bir insana, kim karşı koyabilir? Bullis "Her sabah satıcılarıma şunu söylerim:" diyordu
 

"Bugün mümkün olduğu kadar çok satış yapmak istiyorum" yerine, "Bugün mümkün olduğu kadar çok insana yardım etmek istiyorum" diye güne başlayın, böylece alıcılara daha kolay yaklaşır ve daha çok satış yaparsınız. Diğer insanlara yardım etmek, onlara daha mutlu ve daha kolay bir yaşam sağlamak üzere yola çıkanlar, en üstün satıcılardır.
 

Diğerlerine karşı verici olmak, bir yaşam tarzı haline gelir ve bu yolla alınacak olumlu sonuçlan önceden tahmin etmek olanaksızdır. Bu bana bir zamanlar Sadhu Sundar Singh adlı bir adam hakkında dinlediğim bir öyküyü anımsatıyor. Bir gün bir arkadaşıyla birlikte Himalayalar'ın yükseklerinde bir geçitten geçiyorlarmış. Bir noktada, karlar üzerinde yatmakta olan bir adamla karşılaşmışlar. Sundar Singh, durup zavallı adama yardım etmek istemiş, ancak arkadaşı itiraz edip, "Ona yardım edersek, kendi hayatımızı kaybederiz" demiş.
 
 
 
Ancak Sundar Singh bu adamı kar ve buz içinde bırakıp ölüme terketmeye razı olmamış. Arkadaşı uzaklaşmaktayken Sundar Singh, zavallı yolcuyu kaldırıp sırtına almış. Büyük 9üç sarfederek adamı taşımaya devam etmiş, derken Sundar Singh'den yükselen ısı adamın vücudunu ısıtmış ve adam kendine gelmiş. Kısa süre sonra da, yan yana yürümeye başlamışlar. Arkadaşa yetiştiklerinde, onun ölmüş olduğunu görmüşler - soğuktan donmuş.
 

Sundar Singh vakasında bu insanın, sahip olduğu her şeyi -hatta yaşamını dahi- bir başkası uğruna vermek istediğini görüyoruz. Bunu yaparken, hayatı buluyor. Umursamaz refakatçi ise, hayatını kurtarmaya çalışıp, onu kaybediyor.
 
Olumlu düşünmek, hayatınızı değiştirebilir. Seçtiğiniz herhangi bir yolda başarılı olmanızı sağlayabilir. Burada size olumlu düşünenlerin bazı özellikleri verilmektedir. Başkaları da eklenebilir, ancak sadece bunlar dahi kişiyi başarıya giden yolun üstüne yerleştirebilir.
 
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :verici olmak -

Yorumlar