Ünlülerin Başarı Hikayeleri

   Hawking’in yaşadığı hayat pek çok sağlıklı insanı utandıracak tarzdadır. Çalışırken vücudu ara sıra tekerlekli sandalyesine yıkılan, bazen de başı göğsüne düşen, başını ve yüzünü hiç kontrol edemeyen büyük fizikçi… 
 Bilim dünyası Newton ve Einstein’dan sonra adından en çok bahsedilecek kişi gözüyle bakılan İngiliz Matematik - Fizik bilim adamı Stephen Hawking 1942’de doğdu. 
Okul hayatında  sağlıklı,  başarılı bir öğrencisiydi. Üniversite tahsili için girdiği Oxford Üniversitesi’nin fizik bölümünü birincilikle bitirdi. Cambridge Üniversitesi’nde lisansüstü programına katıldı. Kozmoloji üzerine kariyer yapmaya karar verdi.
 1960’ların başında tutulduğu hastalık İle Beyni sağlam kalmasına rağmen bütün vücut yavaş -  yavaş çöküyordu. O günlerde ölüm tam ensesinde gibiydi. Tıp  Hawking’e birkaç yıllık ömür biçmişti.  Bu  durum onun ruhî bunalıma düşmesine neden oldu.
 Bu erken ölüm beklentisi Hawking’i iki yıl süren bunalıma girmesine sebep oldu. Araştırmalara ayırdığı zamanı azalttı. Vaktinin büyük bölümünü klâsik müzik dinleyerek, bilim-kurgu türü kitaplar okuyarak geçirdi. Ölümü çok yakın olmadığını anlayan Hawking, ailesinin, çevresinin yardımıyla hayata tekrar döndü. Ruhi çöküntüyü atlattı.
 Bu arada  evlendi ve üç çocuk babası oldu. Eşinin yardımlarıyla lisansüstü eğitimini tamamladı.  
 1970’lerin başında bir daha kalkmamak üzere tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 1973’te çalışma arkadaşı ile “Uzay Zamanının Büyük Ölçekli Yapısı” adlı kitabını yazdı. 1974’te Kraliyet Derneği’nin en genç üyesi olma şerefi ona verildi. 
 1978’de teorik fizikte en yüksek onur kabul edilen   birçok ödül aldı. Yine aynı yıl ona Kraliçe Elizabeth tarafından “Biritanya İmparatorluğu Kumandanı” nişanı verildi. 
 1985’te “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabını yazarken zatürreye  yakalandı. Konuşma yeteneğini hemen  hemen yok eden nefes borusu için ameliyat olmak zorunda kaldı. Bu kitap 1987 yılında yayınlandıktan sonra birçok dünya diline ve Türkçe’ ye çevrildi.

 Stephen Hawking  çalışma odasına motorlu tekerlikli sandalyesiyle gelip gitmektedir. Çalışırken vücudu arada  sırada tekerlekli sandalyesine yıkılır, bazen de başı göğsüne düşer, başını ve yüzünü hiç kontrol edememeye başlar. 50-55 kilo ağırlığında, 160 cm. kadar boyunda, tekerlekli sandalyesine bağlı özel bir bilgisayarla konuşabilen, bilgisayarın hafızasında 2.600’den fazla kelime bulunan Hawking, özel bir teknikle duygularını ekrana yazabilmektedir. Bilgisayarların yazdığı kelimeleri bilgisayarı Amerikan İngilizcesi ile sese çevirebilmektedir.  
 Hawking’in yaşadığı hayat pek çok sağlıklı insanı utandıracak tarzda olmasına rağmen, hasta ve bitkin hali ile modern bilimin zirvesine tırmanmaya devam ederken büyük zorluklara meydan okumaya devam ediyor.

NLP İLE HIZLI OKUMA (ARESKİTAP 2006) CEMAL KONDU ALINTIDIR….

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :basari hikayeleri - ünlülerin başarı öyküleri - yaşanmış başarı hikayeleri - öss başarı hikayeleri - başarı öyküleri - motivasyon hikayeleri - türk ünlülerin başarı hikayeleri - başari hikayeleri -

Yorumlar