Rüyalar

Rüyalar
Rüyalarımızı özel ve planlanmış bir şekilde kullanabilir miyiz? En basit şekliyle rüyaların kontrol edilmesi onların özel bazı problemlerin çözümüne yardım etmelerini istememizle ilgilidir. Biz zaten problemleri sağ beynin güçleri ile çözmenin yollarını araştırıyoruz ve daha sonraları bu problemlerin çözümü için içimizde var olan kavramları kullanmaya başladık. Fakat bunun bilinçli olarak uyanık olduğumuz zamandan daha ziyade bilinçsiz uyku halinde olması daha da mistik olacaktır.
Bununla birlikte uyku esnasında bilinçli olmamamıza rağmen şüphesiz bir şeylerin farkındayız da. Bazı insanlar istedikleri zaman saat kurmaksızın uyku esnasında çalışan kendini zihinsel olarak programlama metotlarıyla uyanabilirler. Bir anne her çeşit gürültünün içinde uyuyabilirken bebeğinin en küçük bir hareketiyle uyanacak şekilde programlanmıştır. Aynı şekilde uyku esnasında birisi sizin isminizi söylese uyanırsınız. Fakat başka bir isimle size seslenilse uyanmazsınız. Bütün bunlar bize beynin dış dünyaya karşı bilinçli olmamasına rağmen aktif ve uyanık olduğunu gösteriyor.
Bir rüya yönlendirmesini nasıl verebilirsiniz? Bunu uyumadan önce alfa halindeyken yapabilirsiniz. 3-2-1 metodunu kullanın. Zaten biliyor olduğunuz görselleştirme ile problemi net bir şekilde gözünüzde canlandırın ve ona cevap bulmayı deneyin. Eğer istiyorsanız bunu sesli de yapabilirsiniz. Kavrayışın açık olduğu alfa seviyesindeyken aynı zamanda rüyayı hatırlamak için doğru zamanda uyanmayı dileyin. Ve problemi çözmek için rüyanın anlamını doğru bir şekilde kavrayabilmeyi isteyin. Tamamen kontrolü sağlamayı da ummayın. Tüm diğer zihinsel teknikler gibi uzman olabilmeniz için her aşamayı bir süre denemeniz gerekecektir.
Önce alfa seviyesindeyken verdiğiniz yönlendirmelerle düzenli olarak tüm rüyalarınızı sadece hatırlayabilmekle işe başlayın. Daha sonra özel problemlere hitap etmeye başlayın ve bunları içeren rüyaları hatırlamayı isteyin. Sonra rüyaların anlamlarını kavramayı isteyerek ilerlemeye devam edin. Böylece onları problemlerinize uygulayabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın bir kurşun kalemi veya defteri hazır bulundurmaksızın uyumayın. Hatırlanılan rüyalar çok çabuk unutulabilir ve hiçbir şey durumunuzu aydınlatacak bir rüya görmeniz fakat bunu unutmanız kadar engelleyici olamaz.
Rüya kavramları aşırı derecede özel olabilir. Örneğin bir genel müdür yan kuruluşlardan biri olan bir şirketin çok büyük oranlarda zarara sebep olduğu bir problemle karşı karşıya olabilir. Şirketin müşterilerinden birinin ismi, problemi çok derin bir şekilde düşündüğü sabahtan sonra onun aklına gelebilir. Bu onu belli belirsiz bir şekilde o gece gördüğü rüya ile bağlantılandırır (Genellikle rüyalarını hatırlamamasına rağmen). Fakat ismi olduğu kadar onun zihnine bu müşterinin kontratını yenilemeyerek onun işine de son vermek gibi acayip bir fikir gelir. Sorgulanan isim aylarca hiçbir- raporda görülmez. Bu kesinlikle rüya sürecinin çözüldüğünü gösteriyor. Bu müşteri ile olan iş bitmiştir. Kayıtları kontrol ettiklerinde ödemelerin düzenli yapılmadığı bir kayıt bulurlar. Bütün bu faktörler yansıtılan iş hacmine bağlı olarak son görüşmede yapılan büyük indirimle birlikte önemli zararların neden kaynaklandığını ortaya koydu. Kısacası şirket bu müşterinin işi olmaksızın daha iyi olabilirdi. Şaşılacak şekilde bu çok özel rüya daha sonra değişik durumlarla iyi bir şekilde desteklendi ve her standarda uygun bir iş kararı ile doğrulandı. Bundan daha fazlası aynı prensiple diğer müşterilere de uygulandı. Bunlardan birçoğu kontratlarını kaybetme tehdidi karşısında işlerinin seviyesini düzelttiler ve daha düzenli ödemeler yaptılar. Böylece de tekrar kar haline geçildi.
 Hayal gücünüzü kullanarak siz de rüyalarınızı hatırlayabilir ve onları kullanabilirsiniz. Senoi kabilesi, Malay Yarımadasında bir ormanın derinliklerinde yaşıyor. Ve rüya konusunda çok güçlü bir gelenekleri var. Çocuklarına da daha küçük yaşlardan öğretiyorlar. Kabileden herkes rüyalarını hatırlıyor ve bu rüyalar kabile için yapılan önerilerde, kişisel gelişimde ve günlük hayatta kullanılıyor. Diğer sağ beyin fonksiyonlarında olduğu gibi Batı kültüründe biz rüyaya da çok az bir yer vermişiz. Yöneticiler olarak rüyaların sürpriz orijinallikleri bize, insan zihninin yaratıcı özelliğini tekrar tekrar hatırlatmalı. Bu güçlerin anlaşılması ve kullanımı kişisel ve yönetimsel başarının sırrıdır.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :rüya - rüya nedir - rüya görmek -

Yorumlar