Özgüven Nedir?


Özgüven en önemli tabiriyle bir kişilik özelliğidir. Özgüven sahibi kişiler sorunlarla daha kolay başa çıkar zorluklar karşısında yılmaz yıkılmazlar. Hayatla daha barışıktırlar. Özgüven sahibi insanlar başarı yolunda emin adımlarla ilerlerler. Başarı için kendilerine hedefler koyarlar ve bu hedeflere ulaşmak için bir yol haritası çizip buna uygun yollarına devam ederler. Başarmaya inanırlar ve başaracaklarına da inanırlar. Zorluklarla karşılaşsalar dahi güvenlerini pekiştirip hedefe odaklı değişik stratejiler üretirler. Aynı zamanda bu tip insanlar gerçekçi ve objektiftirler. Gerçekçilikten bahsetmişken şunu da eklemeliyiz. Özgüven sahibi kişiler kendi potansiyellerini bilir ve ona uygun hedefler koyarlar önlerine. Buna ulaşmak için de çabalarlar. Zaten ulaşılması imkansız hedefler koyup boşa uğraş vermek özgüvenle ve mantıkla alakalı bir iş değildir.

Özgüven sahibi kişiler başarı mutluluk ve iyi bir kariyerin şansla iyi ya da kötü talihle alakası olmadığını bilirler. Bunların tümüne iyi bir çalışma ve sıkı disiplinle ulaşabileceklerini bilir ve buna göre hareket ederler. Başaramadıkları durumlar söz konusu olduğunda dahi bahaneler üretmezler daha iyi bir taktik uygulayıp daha farklı yollar ararlar. Ancak şu da unutulmamalıdır ki az özgüven kadar gereğinden fazla özgüven de tehlikeli olabilmektedir. Aşırı düzeyde özgüvenli insanlar potansiyellerinin farkına varamayabilirler neleri başarıp başaramayacaklarını bilemezler. Bu da onları başarısızlığa uğratır. Her işi başarabileceğini sanmak da mantıklı bir iş değildir. Gerçekçi olmak bu konuda önemlidir. Aynı zamanda bu tip kişiler eleştiri ve öneriyi de kabul etmezler. Ancak bu ileriki günlerde onlara zararlı bir şey olarak geri dönecektir.

Özgüveni artırmak için de yapılabilecek şeyler vardır. Kişilerin öncelikli olarak kendileri hakkında olumlu düşünmeleri gereklidir. Kendisi hakkında olumlu düşünmeyen birisi için yabancılar neden iyi düşünsünler ki? Ondan sonra kişilerin potansiyellerinin farkında olmaları gereklidir. Bu onlara neyi başarabileceklerini ve nelerin peşinde çabalamaları gerektiğini gösterir. Kişilerin mutluluğa odaklı olması olumsuz düşüncelerden uzak olması ve kendileriyle barışık olması yapılacak en güzel şeylerdendir.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :özgüven testi - özgüven nasıl kazanılır - özgüven nedir nasıl kazanılır - özgüven eksikliği - özgüven geliştirme -

Yorumlar