ÖRNEK ALINACAK HİKAYELER

Pahalı Tutumluluk- Adam -rüşvet suçundan hakimin önüne gelmiş. Herşey adamın suçluluğunu gösterdiği için hakime kararını açıklamaktan başka bir şey kalmamış. Adama ceza olarak, bir tanesini seçebileceği üç seçenek sunmuş. Suçlu ya yüz tuman ödemek, ya elli kere kamçılanmak ya da beş kilo soğan yemek durumundaymış. Adam, "Bu kesinlikle çok zor olmayacak," diye düşünmüş ı,U soğana sarıldığında. Fakat s yarım kiloya yakın çiğ soğanı yedikten sonra kalan soğanlara baktığında tiksinmiş. Gözleri sulanmış ve yanaklarından yaşlar akmaya başlamış. "Yüce mahkeme, beni soğanlardan kurtar. Elli kamçıyı tercih ederim," diye yalvarmış. Aklınca kurnazlıkla parasını kurtarabileceğine inanıyormuş. Zaten aç gözlülüğüyle ünlüymüş. Mübaşir hırsızın üstünü  soymuş ve sıraya yerleştirmiş.  Fakat mübaşirin güçlü görüntüsü ve kırbaç onu titretmiş. Sırtına inen her kırbaçta daha fazla bağırmış ve onuncu vuruştan sonra feryat figan etmiş.  "Bana acıyın. Beni bu kırbaçlardan kurtarın," demiş. Hakim başını sallamış. Bu şekilde parasını korumak için kırbacı tercih eden ve sonunda üç cezayı da tadan adam yalvarmış: "Ne olur yüz tumanı ödememe izin veriyi."

Kırk iki yaşındaki hasta tedavide gittikçe savunucu bir hale gelmişti. Seansları iptal ettiyse de rahatsızlıkları yüzünden gelmeye devam etti. Rahatsızlığı kaygı ve depresyondu. Daha Farklılaşma Analiz Envanteri'ni alırken, para konusunda çok tutumlu olduğunu farkederek şaşırmıştım. Para tutacak hizmetleri almıyor ve "çok pahalıya geleceği ve faydası olmayacağı için" evine misafir davet etmiyordu. Savunuculuğu nedeniyle kaçırdığı bazı seanslarımız    için, "Yapacak çok işim vardı, randevuyu unuttum," gibi şeyler söylüyordu.

Konu tutumluluğa geldiği anda sihir bozuldu. Sözcükler ağzından döküldü, "Buna uzun süredir dayanıyorum. Psikoterapi için, aile doktoruma ödediğimden daha fazlasını ödüyorum.  Ona tedavi için sekiz yıldır gidiyorum. Psikoterapiye bu kadar ödeyemem..."  Hasta  psikoterapi için çok önemli bir şey yapmıştı: Onu neyin rahatsız ettiğini açıklamıştı.
İlk bakışta, söyledikleri öyle ikna ediciydi ki, insan terapiyi bırakmayı düşünebilirdi. Diğer taraftan, para konula nun özü değildi. Hastanın yeteri kadar parası vardı. Olmasaydı bile, harcamaları kolaylaştırmanın birçok yolu bulunurdu. Eleştirisi, psikoterapi ve kendi çatışmasıyla ilgili bir semptom olarak gözüküyordu. Tutumluluğu önemsemesi
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :iyi örnek hikayeler - iyi örnek hikayesi -

Yorumlar