Obezite

Obezite, fast food kültürünün yaygınlaşmasıyla beraber tüm dünyada sıklığı giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Vücut ağırlığının, boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen sonuç (beden kitle endeksi) 25'in üzerinde olduğunda aşırı kilolu olma durumundan söz edilir.
Obez kişilerde, hareket kısıtlılığının da eklenmesiyle birlikte, kalp damar hastalıklarının, solunum problemlerinin ve inme riskinin normal kişilere kıyasla oldukça arttığını gözlüyoruz. Tabii ki bu da sağlığı tehdit eden bir sorundur. Pek çok insan sağlıksız beslenme nedeniyle obeziteden ölüyor. Obezite, sigaradan sonra en yaygın halk sağlığı problemi olarak kabul ediliyor. Bunun için çok ısrarlı olmadan yavaş yavaş kilo vermeyi sağlayacak diyet programlan uygulamak faydalı olacaktır.
Çok kısa sürede kilo vermeye çabalayan bazı gençler kimi zaman anoreksiya ve bulimiya gibi yeme bozukluklarına yakalanabilirler. O yüzden fazla kiloların uzun vadeye yayılarak yavaş yavaş verilmesini tavsiye ediyoruz.
Obezite, sigaradan sonra en yaygın halk sağlığı problemi olarak kabul ediliyor. Bunun için çok ısrarlı olmadan yavaş yavaş kilo vermeyi sağlayacak diyet programları uygulamak faydalı olacaktır.
Son olarak vejetaryenlik konusuna değinelim. Vejetaryenlik yemeyi tümden kesme veya yeme bozukluğu olarak adlandırabileceğimiz bir durum değildir. Et kökenli mamulleri kesip, bitki ağırlıklı beslenmek şeklinde bir tercihtir. Sadece sebze ve meyve yiyerek de yeterli besin alınabilir. Fakat kişi "Ben sebze de yemeyeceğim" deyip aldığı besin miktarını çok azaltır, günlük kalori ihtiyacını karşılamazsa sorunlara davetiye çıkarmış olabilir.
 
DERLEYEN:EDİTÖR
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kilo verme - hızlı kilo verme - kilo verme yöntemleri - sağlıklı kilo verme - kolay kilo verme - kilo verme yolları - acil kilo verme - çabuk kilo verme - obez - obezite -

Yorumlar