Nefes Egzersizlerine önem Verin

Uzak Doğu sporları yapanlar iç disipline ulaşmak için zihinsel kapasitelerini en üst düzeyde geliştirmiş kişiler olduklarından konsantre olma konusunda çok başarılıdırlar. Bu tip sporlarda en önemli prensiplerden biri nefes egzersizlerini sıkça yapmaktır.Yoganın beş temel ilkesinden birisi de doğru nefes almayı bilmektir.
Siz de ders çalışırken, birisini dinlerken veya herhangi bir iş yaparken daha dikkatli olmak ve konsantrenizi daha da geliştirmek istiyorsanız nefes egzersizlerine önem vermelisiniz.
Gergin ve sinirli olduğunuzda bu durumunuz fiziksel ve zihinsel performansınızı düşürür ve konsantrasyonunuzu bozar. Böyle zamanlarda ruh halinizi düzeltmek, neşelenmek ve dikkatinizi tekrar toplayabilmek için yapabileceğiniz en etkili ve en hızlı şey doğru nefes almaktır.
Peki doğru nefes nasıl alınır? Şimdi rahat bir yere oturun. Sessiz ve derin bir şekilde burnunuzdan nefes alın
ve karnınızın şiştiğini fark edin. Nefesinizi içinizde bir süre tuttuktan sonra yavaş yavaş ağzınızdan dışarı verin. Bu hareketi 4-5 defa tekrarlayın. Bu esnada zihninizde en sakin ve en neşeli halinizi canlandırın. Yüz kaslarınıza kendinizden çok emin biriymiş gibi bir ifade verin. Hafifçe tebessüm edin, fizyolojinizi de en yüksek performansta kullandığınız gibi düzeltin. O an bütün dikkatinizi yapmakta olduğunuz işe yönelttiğinizi düşününün. Bu basit teknikleri uyguladığınızda konsantrasyon becerinizin belirgin bir şekilde arttığını göreceksiniz.


DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nefes - egzersizlerine - onem - verin -

Yorumlar