Ne Fark Eder

Ne Fark Eder   
Okulunuzun düzenlediği sınıf toplantısı gününde gördüğünüz sınıf arkadaşınız herkesten daha zengin, daha güzel ve daha zeki. Bunun bir önemi var mı? Hayır. Sizin yaşamınızı ender gördüğünüz tanıdıklarınız değil, her günkü ilişkileriniz şekillendiriyor.
Liseden arkadaş olan, Ken ve Alan üniversitede ayrı bölümler seçmişler. Alan sıkıntısı, üzüntüsü olan ailelere yardım eden sosyal bir görevli oluyor. Ken de bilgisayar danışmanı ve kendi şirketini kurup çok zengin oluyor.
Alan işini çok seviyor ve yardım ettiği aileler üzerinde yaptığı etkiden dolayı kendini önemli biri olarak hissediyor. Fakat Ken'in haberlerde, gazetelerde şirketinin başarısını ve çoğalan servetini okudukça kendi seçimlerini sorgulamaya başladı.
Kendisi mütevazı bir hayat yaşarken tanıdığı biri nasıl böylesine zengin olabiliyor? Neden kendisi onun gibi başarılı biri değil?
Gerçek şu ki, Alan, Ken'in başarısını istemiyordu. Alan hiçbir zaman yaşamını bir şirkete adamakla ilgilenmedi. Ayrıca günlerini zengin olma hayaliyle de geçirmedi. O insanlara yardım etmek istedi ve ediyordu da. Her gün yardım ettiği çocukların gülümseyen yüzlerini görünce Ken'in hayatını kıskanmaz oldu.
Bazen başka insanların neleri olduğuna bakarız ve bizi gerçekten neyin motive ettiğini, neyi istediğimizi, neye ihtiyacımız olduğunu düşüneceğimiz yerde onların sahip olduklarını isteriz. Başkasının başarısını delil olarak alıp kendinizin yanlış bir şey yaptığını düşünmeyin.                                                         
Hayattan tatmin olmanın aileyle ve arkadaşlarla yaşanan deneylerle ilişkili olduğu görülmüştür. Şöyle ki, birinin yaşamına düzenli olarak ortak olanlar ve teması kısa süreli, düzensiz olanlarla ilişkisi olmayanlar diye ikiye ayrılıyor.
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Ne Fark Eder - fark - -

Yorumlar