Mevlana dan Sözler

 Bu dünya gecesinde Hakk yoluna düş, ilerle; eğer uyur kalırsan gece yani ömrün geçer gider.
O hakikat gününü, o mutlu aydınlık günü sen, karanlık gecenin içinde ara. Karanlıkları yakıp aydınlatan aklı önüne düşür, kendine kılavuz et.
Hoşa gitmez bir renkte olan gecede çok iyilikler vardır. Ab-ı hayat karanlıkla dost olmuştur, karanlığın içine gizlenmiştir.
Dünya işlerine bu kadar çok daldıkça, bu çeşit yüzlerce gaflet tohumu ektikçe, yorgun başını uykudan nasıl kaldırabilirsin?
Ölüm gibi ağır olan uyku (gaflet), haram lokma | (günah) birbirleri ile sıkı dost oldular da, ev sahibini uyuttular. Gece hırsızı (şeytan) da bu halden yararlandı. Gönül   evine girdi, işe girişti. (Hz.Mevlana (S.A))

Allah, geceler arasında gizlenmiş "Kadir Gecesi" gibidir. Böyle olması da ruhun her geceyi denemesi, ibadetle geçirmesi içindir.
Bütün geceler Kadir gecesi değildir ama her gecenin Kadir gecesi olması ihtimali yok değil! (Hz.Mevlana (S.A))

Geceler rahmet hazinesidir.
Eğer geceler olmasaydı, insanlar, hırstan, tama'dan çırpınırlar, yanar, yakılırlardı.
O vakit herkes, aşırı kazanç sevdasına düşer, çok kâr elde etmek için bedenlerini fazla yorarlar, yakar, yandırırlardı.
İşte bu yüzdendir ki, halkı az bir zaman için olsun, didinmeden, hırstan kurtarmak için, gece rahmet hazinesi gibi gelir, çatar. (Hz.Mevlana (S.A))

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :mevlanadan aşk sözleri - mevlana dan özlü sözler - mevlana dan güzel sözler - sozler mevlana dan sözler - mevlana dan sözler sözleri - mevlana dan sözler nedir - mevlana dan sözler demek - özlü sözler -

Yorumlar