Kişisel Gelişim Merkezi

İnsanın hayatında alanlar vardır. Eğer bir alan çok fazla ağırlık verilirse başka alanlar ihmal edilir. Bir alanda ne kadar aşırı gidilmişe öteki alanlardaki kayıplar da o kadar büyük ve acı olacaktır. Eğer o kişi edindiği 'eylerin bütün bu kayıplara değdiğini düşünüyorsa sorun yoktur ancak bunu söyleyebilen çok az kişi vardır.
İnsanların önüne, kurtuluşa, huzura erdirmek vaadleriyle onları oyalayan, üstüne üstlük yabancı bir kültürün dünya görüşünü empoze ederek kendi kökleriyle irtibatını zayıflatan zararlı reçeteler koymamak gerekir.
Kişisel gelişim programlarının, bu hedeflerinde onlara yardım ettiği söylenemez. Çünkü insanın gerçek saadeti, ruhu itminana erdiren bir iman ve hayat telakkisi ile mümkün. Temelde bu olmayınca, ne kişisel gelişim programları, ne terapi yöntemleri ne de felsefi yönelişler işe yarar.
Kişisel gelişim felsefesinin temelinde, Uzakdoğu felsefelerinde fazlasıyla bulunan, sağlıklı ve dengeli bir şahsiyet için “kişisel farkındalık” veya “kendini tanıma” yatmaktadır. Bu kavram, bizim “nefsini bilme/mağrifetün-nefs” kavramını çağrıştırır. Ancak aralarını kalın bir çizgiyle ayırmak gerekir.
 
“Kişisel gelişim” açısından “kişisel farkındalık” kavramı sadece sağlıklı ilişkiler kurabilme, iş hayatında başarılı olabilme amacıyla bir önem taşır. Yani yaslandığı zemin tamamen dünyevîdir. Halbuki bizim kültürümüzde, “kendini tanıma”, insanın hayatta mutlak hakikate ulaşabilmesi ve insanın Rabbi'ni tanıyabilmesi sürecinin bir parçasıdır. Kaynağı, zemini ilâhi bilgidir. Hedefi dünyada prestij ve üstünlük kazanmak değil, iki cihanda mutluluğu tahsil etmektir.


İzmir'deki kişisel gelişim eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 
Antalya'daki  kişisel gelişim  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim yazısı - kişisel gelişim ile ilgili yazılar -

Yorumlar