KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ

Yaptığınız ve başardığınız şeyler, kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır. İşyerinizdeki amirinizden işittiğiniz basit bir söz veya eşinizden gördüğünüz ters bir davranış, sizin o günkü motivasyonunuzu etkiler ve bütün gün hiçbir şey üretemeyebilirsiniz.

Bir iş yerinde, çalışmayan bir makinenin o iş yerine kaça mal olduğu genellikle hesaplanabilirse de, motivasyonu düşük bir insanın o şirkete maliyetinin ne olduğu genellikle ölçülemez.

Kurumlaşamamış şirketlerde çalışanların genellikle yaşamaya alışık oldukları bazı olaylar vardır. Örneğin, patron etrafı kolaçan ederken, yerde duran bir tornavidayı görür ve bunun hesabını, tornavidanın yanında duran mühendisten sorar. Amiyane tabirle onu fırçalar.

O fırçadan sonra mühendis bir müddet kilitlenir ve hiçbir iş yapamaz. Birkaç saat sonra kendine geldiğinde, ne kadar kötü bir işyerinde olduğunu düşünmeye başlar. Akşam olunca da, başka bir şirkete nasıl geçebileceğinin hayâllerini kurmaya başlar. Buradaki mühendisin mutsuz olmasına sebep olan dışsal bir olay varsa da, birçok insan genellikle hiçbir sebep olmaksızın, kendini uyuşuk ve mutsuz hisseder. Halbuki birşeyler başarmak için bizlere heyecan ve şevk lazımdır. Hele hele büyük hedefleriniz varsa, bu şevk ve heyecan olmadan onu asla başaramazsınız.

Hissettiklerimizi değiştirerek daha mutlu ve daha başarılı olmamız mümkündür. İşte NLP bize, kendimizi nasıl hissedeceğimizi seçmeyi öğreten bir ilimdir. Hayatımızı kontrol altına alırsak, kesin olarak başarıyı yakalarız veya en azından mutlu oluruz.

Üzgün, korku dolu ya da güçsüz olmaya genellikle bilinçli bir şekilde karar vermeyiz. Beynimizdeki program bizi derhal bir duruma geçirir. Bu durum davranışlarımızı etkiler.

Davranışlarımızı etkileyen bu programı seçmek bizim elimizdedir.

Düşünceler, duygular ve beynimizin içinde geçen olaylar mıdır bizi başarıya götüren, yoksa bulunduğumuz durum ve imkânlarımız mı? Örneğin, bir ayağı sakat bir adamın veya iki gözü görmeyen bir adamın başarılı olması imkânsız mıdır? Ya da çok zengin bir insan her zaman başarılı ve güçlü müdür?

Hayatta başarılar ve başarısızlıklar bazen hiç ummadığımız yerlerden çıkıyor. O halde başarıyı ve başarısızlığı getiren faktörler düşüncelerdir, duygulardır, inançlardır.

Arzuladığınız güzel şeylerin olacağını düşünerek bilinçaltına kesin emirler verin ve onların yerine getirildiği aşamaya kadar o müthiş heyecanı yaşayın.

Arzuladığınız güzel şeyler sona ermediği sürece ömür boyu sürecek bu yolda, belki de hedeflerinizi gerçekleştirmekten çok, o yolda yaşayacaklarınız, sizin için çok değerli olacaktır.

NLP, hayatınızı bütünüyle değiştirebilecek, hiçbir yan etkisi olmayan mükemmel bir ilaçtır. Ama bir ilacın tesirli olabilmesi için önce ona inanmak gerekir. Bu ilacın size iyi geleceğine inanın ve sabah akşam defalarca için.

 

DERLEYEN... (EDİTÖR)

İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kendiniz nasıl hissediyorsunuz -

Yorumlar