KANINIZIN SON DAMLASINA KADAR ÖĞRENİN!..

Modern çağı karakterize eden kavramlardan biri de ‘sürekli öğrenme’ dir. Artık öğrenme okul ile sınırlı tutulmamaktadır. Hayat boyu öğrenme anlayışı yerleşmeye başlamıştır. Kanınızın son damlasına kadar öğrenin! Çin atasözünü unutmayın Öğrenme akıntıya karşı yüzmeye benzer. İlerlemezseniz gerilersiniz. ' Çok hızlı bilgi üretilen, dağıtılan, tüketilen bir dünyada öğrenmek, bilmek, anlamak bir tercih değildir, zorunluluktur. Ya öğrenirsiniz ya öğrenirsiniz! İyisi mi siz bir an önce öğrenmeyi öğrenin. Burhan Şenatalar, Yeniyüzyıl'daki bir röportajında şunları söyledi: Elektronik devrimle birlikte emeğin niteliği yükseliyor... insan eskiden doktor, mühendis çıktılar mı, bu onları 25 sene idare ederdi. Şimdi yeniden yeniden öğrenmek gerekiyor. Eğitim sistemi buna göre yapılanıyor. Tekrar tekrar öğreneceği için Batı artık araştırmayı ve öğrenmeyi öğretiyor.' Yapılan bilimsel araştırmalara göre üniversite mezunu bir genç 1 yıl içinde sahip olduğu mesleki bilgiden % 10'unu kaybediyor.
 
Bilginin taşıyıcısı değil, kullanıcısı olabilmek için de öğrenmeyi öğrenmeniz gerekir. Bilgili insan çok şey bilir, ancak bilgilerini kendi yaşamına uygulamaz. Bilge insan ise hayatını bilgilerine göre düzenler, bildiğini yaşar, davranışlarında bilginin ve duygunun verdiği ağırlığı hissedersiniz. İnsanlar bilgili insanları dinler ancak bilge insanları takip eder.
 
Bilgisi ile amel (davranış) etmeyen alim; elinde meşale tutan köre benzer. Başkasının önünü aydınlatır ancak kendi dünyası karanlıktadır.
 
 
 
DERLEYEN...EDİTÖR
 İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :ogrenin - kaninizin - son - damlasina - kadar -

Yorumlar