Hedeflerinizin Gerçekleşeceği Zamanı Belirleyin

Hedeflerinizi gerçekleştirmenin en önemli koşullarından biri zamanın belirlenmesidir. Hedeflerini gerçekleştireceği bir zaman dilimi belirlememiş insanların çoğunlukla istediklerini elde edemediklerini siz de görmüşsünüz-dür.
‘Bu kitapları ileriki günlerde okumalıyım’ derseniz o kitapların okunma zamanı hiç gelmeyebilir. Bunun yerine ‘Her gün 18.00 - 18.30 arasında kitap okumalıyım’ derseniz kitapların kısa zamanda bittiğini görürsünüz.
1953 yılında Yale Üniversitesinin öğrenciler üzerinde yapmış olduğu ünlü bir araştırma vardır. Bu araştırmada öğrencilere ulaşmayı düşündükleri açık ve yazılı bir hedefleri olup olmadığı ve bu hedeflere adım adım nasıl ulaşacaklarını belirleyip belirlemedikleri sorulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin sadece %3' ünün hedefleri belirgindir ve kağıda dökülmüştür. %97' sinin ise net bir hedefi yoktur.
Bu önemli araştırmanın üzerinden yirmi yıl geçer ve 1973'te aynı kişiler üzerinde tekrar bir çalışma yapılır. Ortaya ilginç bir sonuç çıkmıştır. Hedeflerini zihinlerinde netleştirmiş ve bunları yazılı olarak bir kağıda dökmüş %3 'lük grubun, diğer %97'ye göre sosyal ve ekonomik açıdan daha başarılı olduğu görülmüştür.
Ulaşmayı düşündüğünüz hedeflerin gerçekleşeği zamanı yazıp çalışma odanızda her zaman görebileceğiniz bir yere asmanız sizi hedefinize daha da yaklaştıracaktır.
Siz de Bir Arnold Schvvarzenegger Olabilirsiniz
Hayattan ne istediğinizi biliyorsanız başarıya giden yoldaki en önemli adımı atmışsınız demektir. Her sahadaki başarılı insanların ortak özelliği ne olmak ve nereye varmak istediklerini bilmeleridir.
Başarıya ulaşmak için başarmayı hedeflediğiniz şeyin açık bir zihinsel resmine sahip olmalısınız.
Arnold Schvvarzenegger'i çoğunuz tanırsınız. Dünya standartlarının üzerinde bir vücuda sahip olduğunu bilirsiniz. Ancak gençken Avrupa'da yaşayan son derece cılız bir adam olduğunu pek kimse bilmez. Arnold Schvvarzenegger'in gençliğinde ABD'de yaşamak ve dünya çapında bir aktör olmak gibi bir hedefi vardı. Hedeflerinin gerçekleşeceğine inandı ve harekete geçti, sürekli çalıştı, beslenmesine dikkat etti, çok okudu. Hedeflerine kendisini ulaştıracak her şeyi büyük bir kararlılıkla yaptı. Sonuçta hayallerini gerçekleştirdi ve dünya çapında bir aktör oldu.
Arnold Schvvarzenegger beklentilerini yükseltti ve bir hedef belirledi. Vücudundan daha çok şey istedi, ve hayallerini gerçekleştirdi.
Siz de Arnold Schvvarzenegger gibi beklentilerinizi yükseltip kendinize göre bir hedef belirleyebilir, beyninizden daha çok şey isteyip hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Yüz yaşını geçmiş insanların ortak özellikleri üzerinde araştırmalar yapmış bir doktor: ‘Bu insanların bu kadar uzun süre hayata sıkı sıkıya bağlanmalarının temel nedeninin hepsinin kendilerine göre beklentilerinin ve hedeflerinin olmasıdır’ demektedir.
Tabiki bu, hedefiniz varsa yüz yaşına kadar yaşayacaksınız demek değildir. Ancak hedeflerinizin olması hayatınızı daha anlamlı ve verimli kılar.
Çalıştığı süre boyunca mutlu, enerjik ve üretken olan insanların emekli olduktan sonra genellikle istedikleri huzuru bulamamalarının nedeni, artık kendilerini motive edecek belirgin bir hedeflerinin olmamasıdır.

Hedefleriniz beyninizin içindeki güçleri uyandırır. Beyin net bir hedefe odaklandığı zaman bütün enerjisini yoğunlaştırarak o hedefi gerçekleştirmeye çalışır. Hedefler insanın irade gücünü arttırır, iç disiplinini geliştirir. Duygularını yönetme yeteneği kazandırır.
Hepimizin bir kapasitesi bir iş başarma potansiyeli vardır. Bazılarımız sahip olduğumuz potansiyelin ancak % 1' ini kullanırken bazılarımız ise % 50'sini kullanmaktadır. Potansiyelimizin ne kadarını kullanabileceğimizi belirleyen temel faktör belirlediğimiz hedeflerdir.
Eğer önemli bir hedefiniz var ve siz kendinizi bu hedefinize adamışsanız potansiyelinizin kullanabildiğiniz bölümünü arttırmış olursunuz, öyleyse haydi daha fazla beklemeyin ve bir hedef belirleyin.
 


DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hedeflerinizin - gerceklesecegi - zamani - belirleyin -

Yorumlar