BAŞARIYA GİDEN YOLLAR

Çalışmak için kendinize ait bir sebebiniz yoksa verimli çalışmanız, dolayısıyla da başarılı olmanız mümkün değildir. Amaçlarınız, motivasyonunuz için temel oluşturur ve davranışlarınızı belirler. Ancak birinci derecede önemli, birden fazla amacı bir arada gerçekleştirmeniz mümkün değildir. En nedenle amaçlarınızı önem sırasına koymanız önemli bir faktördür. Unutmamanız gereken nokta, amaçlarınız n gerçekleşebilir olması için güçlerinizin, niteliklerinizin ve yeteneklerinizin sınırını bilmek ve imkânlarınızdan haberdar olmak durumunda olduğunuzdur. Başarılı kişilerin önlerinde hedefleri, amaçları vardır. Bu yüzdendir ki; bu kişiler, hayıflanmak veya koşullardan şikâyet etmek yerine, önlerindeki problemi nasıl çözebilecekleri üzerinde yoğunlaşırlar.
 
Amaçlarınızı önem sırasına göre ayırmakta zorluk çekiyorsanız, gerçekleştirme zamanına göre üçe ayırabilirsiniz; uzun vadeli amaçlarınızı hayat amaçlarınız, orta vadeli amaçlarınızı bir yılda gerçekleştirmek istedikleriniz, yakın vadeli amaçlarınızı da günlük veya haftalık olarak belirleyeceğiniz, orta ve uzun vadeli amaçlarınızı gerçekleştirmenizi sağlayacak etkinliklere göre plânlamalısınız. Çalışma amacınızı belirledikten sonra, önemli olacak diğer bir etken de, ders çalışırken konu üzerinde dikkati toplayabilmektir:
 
Dikkat olmadan öğrenme sağlanamaz.
 
Dikkat, zihinsel bir çaba gerektirir.
 
Dikkatinizi   konu   üzerinde   toplamadan   ders   çalışmada direnmeniz,
boşuna zaman yitirmekten başka bir şey değildir. Çünkü dikkat,  alıştırmalarla kazanılan ve geliştirilebilen bir alışkanlıktır. Dikkatinizi toplayabilmeniz için:
 
Çalışma amacınızı saptayın,
 
Çalışma için karar verin,
 
Çalışacağınız konuyu merak duyabileceğiniz ilginizi çekebilecek bir forma dönüştürün,
 
Fiziksel çevreyi düzenleyin,
 
Plânlı ve sistemli ders çalışın,
 
Çalışmada çeşitlilik sağlayın,
 
Kendinize güvenin, olumlu düşünün.
 
Dikkatinizi toplayabilmek için unutulmaması gereken bir başka nokta da, çalışmaya geçmeden önce vücut ve zihninizin yeterince dinlenmiş olması gerektiğidir.
 
Verimli bir öğrenme süreci için öğrencilere yemeklerden sonra ders çalışmaktan kaçınmaları söyleyen uzmanlar, dinlenme sürelerini kısa tutmanın başarıya giden yolda önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. " Öğrenme sürelerini 40-45 dakikalık Periyotlara ayırın ve her periyottan sonra yalnızca 10-15 dakika dinlenin." Diyen uzmanlar, öğrencileri "Günlük çalışma saatlerini ise derslerin zorluk derecesine ve içinde bulunduğunuz koşullara göre kendiniz belirleyin, "önerisinde bulunuyor.
 
Sınav stresini azaltmanın ve yüksek verim almanın püf noktalarını şöyle
açıklamaktadır:
 
Ders çalışırken iyi bir konsantrasyonun zemini için bahanelerden uzak kalmanız gerekmektedir. Bu bahanelerden uzak kalabildiğiniz sürece çalışmak için motive olma ansınız yükselecektir. Motivasyon sağlayabilmenizin ön koşulu, çalışma amacınızın belli olmasında yatmaktadır. Hedeflerin amaç doğrultusunda yapılacak bir çalışma iyi nitelikli motivasyonu ve buda konsantrasyonun olumlu etkileyecektir. Konsantrasyonun devamı sağlamak için, çalışma anında karşılaşılan güçlüklerin sizleri olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Yılgınlığa düşmez ve konunun üzerine düşerseniz gösterdiğiniz kararlılıktan dolayı konsantrasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz. Yüksek konsantrasyonun, çalışılan fiziksel ortamın özellikleri ile de ilgisi vardır. Ortamın; dikkati dağıtacak etmenlerden uzak olması, uygun dinlenme araları ve alışık olunan düzenli ve temiz bir ortam, konsantrasyonu olumlu yönde etkiler.
Bu arada düzenli tekrar tekniklerinin uygulanması ile de zaman ve emek kaybını önemli ölçüde engelleyebilirsiniz. Bunun yöntemlerinden biri kodlama; bilgilerin belleğinize kodlanmasına dikkat edin, yani öğrendiğiniz bilginin üzerinde çalışın ki kısa süreli bellekten uçmadan uzun süreli belleğe transfer olsun. Bir diğer yöntem ise yenileme. Öğrenilen bilgileri yenilemek için tekrar edin. Tekrar unutmayı engelleyen en iyi yoldur.
 
Soruları çözerken nelere dikkat etmeliyiz hususlar
 
Soruyu anlamak ve çözmek arasında doğru bir ilişki vardır. Soru anlaşıldığı zaman yanıtın bulunması da kolaylaşmaktadır. Bazı sorular karmaşıktır ve kolayca anlaşılmaz. Burada izlenecek en doğru yol; daha önce o konu ile ilgili çözülmüş soruların, nasıl çözüldüğüne dikkat etmektir. Buradan hareketle, sorunun anlaşılması ve çözümü üzerinde akıl yürütmek yeterli olacaktır. Başarı için başvurmanız gereken diğer yöntemler ise şunlardır:
 
*  Günlük çalışma plânını oluşturun ve hedeflerinizi saptayın.
 
*  Dersleri ezberlemeden öğrenmeye özen gösterin.
 
*  Çalışma ortamını düzenleyin.
 
*  Her çalışmanın ardından çalışmanızı değerlendirin.
 
*  Birden fazla ve doğru kaynaktan çalışın.
 
*  Başarının düşük olduğu alanlara yüklenin.
 
*  Dersleri önem sırasına koyun.
 
*  Yemeklerden hemen sonra çalışmayın.
 
*  Dinlenme aralarını kısa tutun.
 
*  Gerekli olanı öğrenin.
 
*  Çalıştığınız konulara merak duyun.
 
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :başarıya giden yollar - basarıya gıden yol -

Yorumlar