NASIL BİR LİDER OLMALISINIZ?

NASIL BİR LİDER OLMALISINIZ?
  Atılganlıkla (assertiveness) saldırganlığı (aggressivenes) karıştırmayın. Eğer haklarınızı elde etmek için başkalarının haklarını çiğnemekten ve zor  kullanmaktan çekinmiyorsanız siz saldırgan bir yöneticisiniz. Atılgan yöneticiler hedeflere erişmek için zorlama yaparlar ama ekiplerinin haklarını ve ihtiyaçlarını çiğnemezler.
  Mekanı yani ortamı kontrol altında tutun ve başka insanların "mekan"larında rahat etmeyi öğrenin. Sakin ve rahat hareket
edin -acele edip koşuşturursanız insanlar bir kriz olduğunu sanırlar.
Toplantı odalarına kendinize güven duyarak girin. Göze batan merkezi bir iskemle seçin ve ona doğru kendinden emin adımlarla yürüyün. İnsanlar huzursuzsa yönetimi ele alın. Örneğin sizce yararlı olur gibi görünüyorsa klima cihazına doğru yürürken, "Bir sakıncası yoksa klimayı açacağım," deyin.
Karşınızda kim olursa olsun doğal davranın. İnsanlara adlarıyla hitap edin, "Beyefendi" veya "Hanımefendi" demeyin.
   İyi bir elçi olun. İş dışında olduğunuz zamanlarda şirketinizden
ve ekibinizden iyi söz edin.
  Bir yanlış yaptığınızda hiç yanılmazmışsınız gibi davranmayın;
yanlışlığınızı kabul edin. Eleştiriye tahammüllü olun. Bu kişiliğinize birsaldırı değildir, o nedenle insanların söylediği her şeyi dinleyin ve düzelme vaat edin.
  Ekibinizi yapıcı eleştiriyi kabul etmeye teşvik edin.
  Bir sorun çıktığı zaman sakin olun. Kontrolü ele alın, soruna
sistematik bir şekilde yaklaşın ve paniğe kapılmayın.
   Heyecan yaratmayın -olumlu davranışlarda bulunmaya çalışın. Sigara ve içki gibi alışkanlıklarınız varsa, bunlar elemanlarınızın cesaretini kıracaktır. Sinirli davranışlar geliştirmeye karşı tetikte olun. Yakın arkadaşlarınız size sözlerinizi sık sık tekrar ettiğinizi, elinizle ağzınızı örttüğünüzü, saçlarınızla oynadığınızı söylerlerse bu huylarınızı kırmaya çalışın. Stres belirtileri ekibinize de bulaşabilir.
  Diğer bölümlerle iyi ilişkileri teşvik edin. Diğer yöneticilerle yeterli
ilişkiniz olup olmadığını kendi kendinize sorun.
  Elli yıl kadar önce liderlik araştırmaları etkili liderlerin kendine
güvenleri, kararlılıkları ve isteklilikleri gibi kişisel nitelikler
üzerinde yoğunlaşırdı. Bunların değişemez huylar olduklarına
inanılır ve bu nedenle bunlara sahip olmayanların lider olamayacakları sanılırdı. Anlayışımız geliştikçe iyi liderlerin belirli şeyler yaptıkları için başarılı olduklarını ve kişiliğin sabit olmayıp değişebildiğini öğrendik.
Eğer siz de bunları yapabilirseniz, herkesin emrinde çalışmak isteyeceği bir lider olursunuz.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@Kisiselgelisim.gen.tr
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :liderlik nedir - liderlik eğitimi - liderlik özellikleri - liderlik makale - yöneticilik - motivasyon nedir - motivasyon -

Yorumlar