BAŞKA AÇILARDAN BAKMAK

BAŞKA AÇILARDAN BAKMAK

Bir haftanın yorgunluğunu atmış olduğu uykunun ardından pazar sabahı uyandığında, keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken afacan oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman götüreceğini sordu. Baba daha önce söz vermişti oğluna, parka götürmek için. Dışarı çıkmak istemediği için şimdi inandırıcı bir bahane bulması gerekiyordu.
Gazetenin hafta sonu verdiği dünya haritasına gözünü dikti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzatarak:
-    Eğer bu haritayı düzeltirsen seni parka götüreceğim, dedi. Sonra ‘Oh be kurtuldum. En iyi coğrafya profesörü bile bunu akşama kadar düzeltemez.’ düşüncesiyle rahatlamış şekilde gazetesini okumaya başladı.
Aradan yarım saat geçtikten sonra, oğlu babasının yanına koşarak geldi:                                          
-    Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz, dedi.
Baba önce inanamadı; arkasından görmek istedi. Gitti, baktı hayretler içerisinde kaldı. Oğluna bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu ilginç cevabı verdi:
-    Bana verdiğin haritanın arkasında insan resmi vardı, insani düzelttiğimde, dünya kendiliğinden düzelmiş oldu.
Adam oğluna hayranlıkla bakarak: - Hadi annene söyle hazırlansın, dedi.
‘Bizim insan olarak vazifemiz, sanki kabiliyetlerimizin sının yok' muşçasına hareket etmektir.’
Teihard De Chardin
İnsanın sıkıştığı anda yapamayacağı iş yoktur. Taşı un gibi eler, dağlan deler, karadan gemileri yürütür, olmayacak sanılan şeyleri olur yapar, en olumsuz şartlarda kendine arkadaş bulur. Düzce depremini yaşayan bir arkadaş anlatmıştı: ‘O gece, aynı apartmanda 6 yıl beraber oturduğumuz halde hiç konuşmadığım komşularla sabaha kadar konuştuk ve tanıştık.’ Önemli olan sıkışmadan geniş zamanlarda, büyük başarılara imza atmaktır. Sıkıştığı anlarda her şeyi yapabilen insanoğlu, niçin geniş zamanların kıymetini bilmiyor? Ortak sınav yaptığımız zaman, yüzlerce kâğıdı okumak için zamanımın dar olduğunu anlayınca, güneş doğmadan yazılı kâğıdını okumaya başlıyorum. Diğer günlere göre okula gidinceye kadar iki saat daha kârlı oluyorum. İşte hayatta başarılı olanlar, bütün zamanlarını ‘Sıkıştırılmış zaman’ gibi kullanıyorlar. Onların hayatlarında geniş zaman kavramı yok.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@kisiselgelisim.gen.tr

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :BAKIŞ - bakış açısı -

Yorumlar