Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun pek çok tedavi yöntemi olsa da daha çok bunların davranışsal metotlarla ağırlık gösterdiğini görürüz. Tüm yöntemlerden anlatmak çok mümkün olmasa da en fazla öne çıkan daha özel bir örnekle yola çıkabiliriz. Örneğin; Çocukla bir takım çalışması yapılır. Çocuğun üzerinden yola çıkarak bir takvim oluşturulur. Bunu kendisinin yapması istenilir.

Haftanın her bir günü için ayrı ayrı bir yer verilir bu çizelgede. Çocuğun her gün için hedeflemiş  olunan davranışı yerine getirmiş olduğu taktir de yapıştırması istenen bir etiket laf mevzusudur.

Bu etiketler, renkli, çocuğun seveceği etiketler olmalıdır. Bunu zevkli bir hale dönüştürmek gerekir. Çocuk her gün içtenlikle o etiketleri biriktirme arzusu ile davranışları yerine getirmeye çalışır.  Örneği tüm hafta oynayamadığı elinden alınan oyuna kavuşması ve bununla vakit geçirmesi şeklinde.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavi Yöntemleri

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisi, hastalıkla beraber ortaya çıkan dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik sorunlarının kontrolünü sağlar. Başarılı bir Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu dehb tedavisi yardımıyla, çocuğun okulda, işyerinde ve toplumsal ortamlarda sergilediği performans geliştirilir. Günümüzdeki tedaviler emareleri azaltmaya ve fonksiyonların iyileştirilmesine yönelmiştir. Tıbbi tedavinin yanı sıra, psikoterapi, eğitim ve bunların birleşiminde oluşan çeşitli tedavi şekilleri vardır:

Dikkat dağınıklığı
ve hiperaktivitede Nasa patentli destek öğrenim programı Play Attention Dikkat eksikliği hiperaktivite kontorülünde dünya lideri Play Attention tertipli bir şekilde uygulanmış olduğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi veya öğrenme güçlüğü olan çocuklarda;

•             daha uzun süre dinleyebilme,

•             okuduğunu algılama,

•             çalışma becerilerini geliştirme,

•             sınavlarda ve derslerde odaklanma,

•             ev ödevlerini kendisi başlayıp sürdürebilme,

•             organize olma becerilerinde büyüme,

•             dürtüsellikte ve hareketlilikte azalma,

•             başladığı işi bitirebilme,

•             kendini test edebilme,

•             bellekte büyüme,

•             görsel organizasyonda gelişme,

•             huylardaki gelişmeye bağlı olarak arkadaş ilişkilerinde düzelme,

•             kurallara uyma konusunda büyüme mevzularında başarı sağlamaktadır.

Sistem; hem de dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan çocuklarla anne babaları arasındaki ilişkiyi de geliştirir. Çocuğunuz dışlanmış ve farklı sezmek zorunda değildir. Sistem çocuğunuza arkadaş edinme ve onlarla arkadaş kalma becerilerini öğretebilir.

Play Attention Nasıl Uygulanıyor?

Kola takılan sensörler, kullanıcının başka bir aparat kullanmadan ancak dikkatini vererek bilgisayar ekranında, alıştırmalardaki karakterleri hareket ettirebilmesini böylece dikkatini el tutulur olarak gözlemlemesini ve öğrenmesini sağlıyor. Özetle sistemin en önemli özelliği bireyin dikkatini ve bilişsel işlemlerini bilgisayar ekranında eş süreli olarak yansıtması. Bilgisayar tarafından sağlanan görsel ve işitsel feedback (geri bildirim) sayesinde kişiler beyin dalgalarını eğitirler. Dikkat gelişirken bununla birlikte özgüven kazanma, daha rahat organize olma, hafızanın ve toplumsal becerilerin gelişimi benzer biçimde artılar da mümkün oluyor.

Amerika’da ve bir fazlaca Avrupa ülkesinde, devlet okullarında, özel okullarda, kliniklerde, özel hastanelerde özel danışmanlık merkezlerinde uygulanan, yetişkinlerin ve çocukların okul, iş ve toplumsal hayatta başarısının, motivasyonunun artmasına yardımcı bir program olan Play Attention, haftada 2-3 gün 30-45 dk. Arası seanslarla 4 - 6 ay, 5 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulanabiliyor.


İzmir Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :dikkat eksikliği merkezi izmir - hiperaktivite tedavi merkezi izmir - izmir dikkat enstitüsü - dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu izmir - dikkat eksikliği doktorları - yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi izmir - eyüp sabri ercan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu - dikkat eksikliği doktor izmir -

Yorumlar